Notowania

wiadomości
20.03.2013 16:16

Gdańsk: Wystawa prac z bursztynu 19 europejskich artystów

Wystawa prac 19 europejskich artystów otwarta zostanie w czwartek w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na ekspozyji pokazanych zostanie również 18 przedmiotów użytkowych z bursztynu pochodzących z I połowy XX wieku, które muzeum nabyło ostatnio do swych zbiorów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wystawa prac 19 europejskich artystów otwarta zostanie w czwartek w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na ekspozyji pokazanych zostanie również 18 przedmiotów użytkowych z bursztynu pochodzących z I połowy XX wieku, które muzeum nabyło ostatnio do swych zbiorów. *

"Tytuł wystawy +Skamieniałe łzy+ odnosi się do starożytnego mitu o pochodzeniu bursztynu. Zaproszeni do tego przedsięwzięcia artyści są zaliczani do pierwszej ligi europejskiej w sztuce złotniczej. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z takim tworzywem jak bursztyn" - powiedział w środę PAP dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Sławomir Fijałkowski, pomysłodawca i współorganizator ekspozycji.

Zaproszenie do pracy z bursztynem przyjęli twórcy biżuterii z 10 krajów: Polski, Niemiec, Holandii, Włoch, Czech, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Portugalii i Szwajcarii.

Dzieła tych twórców pokazane zostały po raz pierwszy w tym roku w Galerii Villa de Bondt w Gandawie (Belgia). Wystawa "Skamieniałe łzy" w Muzeum Bursztynu w Gdańsku potrwa do 21 kwietnia, następnie będzie można ją obejrzeć w Galerii Sztuki w Legnicy. W kolejnych miesiącach ekspozycja ma być też prezentowana m.in. w Niemczech, na Litwie i Słowenii.

Na wystawie "Skamieniałe łzy" zobaczyć można będzie także 18 nowych obiektów pozyskanych niedawno przez Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Jak wyjaśniła PAP kierownik Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska nowe eksponaty można podzielić na trzy grupy: obiekty związane z fotografią (okładka albumu i dwie ramki), akcesoria dla palaczy (trzy papierośnice, dwa pudełka na papierosy oraz główka fajki), a także biżuterię (cztery broszki, dwa wisiory, bransoleta, naszyjnik, klipsy).

"Charakterystyczne dla części tych przedmiotów jest posługiwanie się płaskimi płytkami bursztynu i tworzenie z nich różnobarwnej mozaiki. Obiekty nie posiadają sygnatur. Kilka z nich korzysta ze wzorów stosowanych przez Staatliche Bernstein Manufaktur Koenigsberg (dziś Kaliningrad - PAP) działającej w latach 1926-1945. Był to w tamtym czasie potentat w Europie specjalizujący się w produkcji wyrobów z bursztynu na skalę przemysłową" - dodała Grążawska.

Dwa spośród nowych eksponatów mają elementy dekoracyjne związane z Gdańskiem. Pierwszy przedmiot to oprawa albumu fotograficznego, którego górna okładzina zdobiona jest bursztynową mozaiką ze ściśle dopasowanych, wielobocznych kawałków bursztynu z wizerunkiem żaglówki z polską flagą na maszcie. Drugi eksponat to natomiast srebrna papierośnica dekorowana bursztynem z herbem Gdańska.

Nowe eksponaty do kolekcji Muzeum Bursztynu nabyło z rąk z jednego z gdańskich antykwariuszy, który dokonał kwerendy tych przedmiotów na europejskim rynku. Zakup obiektów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji BRE Banku. (PAP)

rop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz