Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Zbiórka pamiątek w ramach projektu Europeana 1989

0
Podziel się:

Dwudniowa zbiórka pamiątek związanych z czasem przemian ustrojowych w Polsce
rozpoczęła się w piątek w Gdańsku. Akcja ich archiwizowania odbywa się w ramach międzynarodowego
projektu Europeana 1989.

Dwudniowa zbiórka pamiątek związanych z czasem przemian ustrojowych w Polsce rozpoczęła się w piątek w Gdańsku. Akcja ich archiwizowania odbywa się w ramach międzynarodowego projektu Europeana 1989.

W ramach projektu realizowanego w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej organizowane są otwarte zbiórki, podczas których osobiste przedmioty, zdjęcia, filmy oraz nagrania dźwiękowe i wspomnienia są digitalizowane, czyli zamieniane na postać cyfrową. Następnie ich elektroniczne wersje trafiają na stronę cyfrowego archiwum wspomnień związanych z okresem transformacji: www.europeana1989.eu.

Gdańsk jest trzecim miastem w kraju, w którym pamiątki są zbierane; wcześniej takie akcje odbyły się w Warszawie i w Poznaniu.

"Czekamy na pamiątki związane z 1989 rokiem, ale też z latami wcześniejszymi. Liczymy, że zainteresowane osoby przyniosą nam ulotki, fotografie, gazetki, pamiętniki, ale także pamiątki prywatne" - powiedziała w piątek PAP Karolina Czerwińska z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Organizatorzy zachęcają do poddawania digitalizacji i upowszechniania zdjęć, nagrań i przedmiotów związanych z transformacją ustrojową. Jak tłumaczą, "poprzez gromadzenie opowiadań, zdjęć, filmów, nagrań dźwiękowych z każdego kraju zaangażowanego w przemiany 1989 roku, stworzone zostanie archiwum cyfrowych pamiątek z tamtego czasu". Po zdigitalizowaniu pamiątki są zwracane właścicielom.

Czerwińska poinformowała, że podczas zbiórek w Warszawie i w Poznaniu przyniesiono ok. 300 pamiątek. Dzięki akcji udało się już zgromadzić ponad 800 skanów przyniesionych przedmiotów.

"Jest dużo prywatnych zdjęć, np. pani przekazała nam swoją fotografię, na której jest w przedszkolu z lalką Barbie podarowaną przez kogoś zza +żelaznej kurtyny+ bo wtedy każde dziecko w przedszkolu chciało mieć takie zdjęcie" - powiedziała.

Najwięcej jest ulotek, plakatów, drugoobiegowych, opozycyjnych gazetek, fotografii ukazujących zarówno wielkie zdarzenia i demonstracje jak i zdarzenia prywatne, ale z transformacją ustrojową w tle. Wiele osób przyniosło przenośne, małe radia, dzięki którym słuchano np. Radia Wolna Europa oraz gadżety "Solidarności" - szklanki, czapeczki, łyżeczki z logotypem związku.

Uważa, że "hitem wcześniejszych zbiórek jest samochód marki +Polonez+ z 1983 roku". Zaznaczyła, że spisywane są również wspomnienia związane z tymi przedmiotami.

Europeana to utworzona w 2008 r. przez Komisję Europejską europejska cyfrowa biblioteka i archiwum. Gromadzi i zapewnia dostęp do pochodzących z różnych krajów zdigitalizowanych materiałów z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych.

Zbiórka pamiątek odbywa się w Gdańsku na wystawie Europejskiego Centrum Solidarności "Drogi do Wolności" przy ul. Wały Piastowskie 24 w godzinach 10-20 w piątek i w sobotę.

Wszyscy ci, którzy nie mogą pojawić się na zbiórce, mogą zarejestrować się na stronie www.europeana1989.eu i przesłać cyfrowe wersje nagrań lub fotografie przedmiotów i wydarzeń związanych z końcem lat 80. wraz z opisującymi je historiami.

Od sierpnia projekt Europeana 1989 będzie realizowany również w krajach nadbałtyckich, a następnie w Czechach, Niemczech oraz na Węgrzech. (PAP)

bls/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)