Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 15:14

Gdańsk: Zbiornik na wodę z platformą widokową na Wyspie Sobieszewskiej

Na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej powstanie - dzięki funduszom unijnym, zbiornik na wodę, który zapewni stabilizację ciśnienia w sieci i posłuży do celów przeciwpożarowych. Na jego szczycie - na wysokości 45 m n.p.m., znajdzie się też taras widokowy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej powstanie - dzięki funduszom unijnym, zbiornik na wodę, który zapewni stabilizację ciśnienia w sieci i posłuży do celów przeciwpożarowych. Na jego szczycie - na wysokości 45 m n.p.m., znajdzie się też taras widokowy.

O podpisaniu umowy na budowę zbiornika poinformowała we wtorek PAP Agnieszka Gajowniczek - rzeczniczka prasowa spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIW-K), która to firma jest inwestorem projektu.

Zgodnie z umową zbiornik, wart prawie 10 mln zł, wybuduje Przedsiębiorstwo Budowlane Kokoszki S.A. Prace budowlane mają ruszyć wiosną i zakończyć się w trzecim kwartale 2015 r.

Zbiornik będzie miał pojemność 600 metrów sześciennych. Zgromadzona w nim woda ma pomagać w stabilizowaniu ciśnienia w sieci na terenie Wyspy, a w razie potrzeby posłuży też jako zapas do celów przeciwpożarowych.

Inwestycja będzie realizowana przy ul. Lazurowej, w środkowej - pokrytej lasem - części Wyspy Sobieszewskiej. Na szczycie zbiornika - na wysokości 45 m n.p.m., zbudowany zostanie taras widokowy. Znajdzie się on ponad 10 metrów nad czubkami najwyższych drzew w okolicy. Będzie to najwyższy punkt widokowy na Wyspie Sobieszewskiej.

Jak poinformowała Gajowniczek, taras widokowy będzie udostępniany grupom zorganizowanym. "Dodatkową atrakcją będzie iluminacja wieży" - wyjaśniła.

Budowa wielofunkcyjnego zbiornika wodnego jest częścią II etapu dużego projektu wodno-kanalizacyjnego, na którego realizację GIW-K pozyskała środki z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość drugiego etapu projektu to około 290 mln zł. Pierwsze inwestycje rozpoczęły się w 2007 r. Projekt zakończy się w 2015 r.

W sumie w ramach przedsięwzięcia zaplanowano budowę lub przebudowę ponad 44 km sieci wodno-kanalizacyjnej a także 12 przepompowni ścieków na ternie Gdańska. Na samej Wyspie Sobieszewskiej wybudowano już około ośmiu kilometrów magistrali wodociągowej umożliwiającej zasilanie w wodą pochodzącą z ujęcia znajdującego się w Lipcach. (PAP)

aks/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz