Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdynia i Gdańsk też bronią zerowej stawki VAT na usługi portowe

0
Podziel się:

Związek Solidarność portów w Gdyni i Gdańsku włącza się do prowadzonej już w
Szczecinie i Świnoujściu akcji protestacyjnej przeciw 23 proc. stawki VAT na usługi świadczone
przez porty.

Związek Solidarność portów w Gdyni i Gdańsku włącza się do prowadzonej już w Szczecinie i Świnoujściu akcji protestacyjnej przeciw 23 proc. stawki VAT na usługi świadczone przez porty.

Związkowcy chcą, by VAT na usługi portowe nadal był zerowy, podobnie jak w innych krajach europejskich.

W portach w Szczecinie i Świnoujściu w ramach protestu codziennie w południe (od wtorku 15 lutego) na minutę uruchamiane są syreny: portowe i na cumujących tam statkach. Akcja zorganizowana przez związkowców potrwa 23 dni.

Jak poinformował w piątek PAP przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdynia Kazimierz Waldowski, w piątek także ten port dołączył do protestu.

Zaś przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdańsk Edward Fortuna powiedział, że gdański port powinien włączyć się do akcji w najbliższy poniedziałek.

W Gdańsku i w Gdyni protest będzie przebiegał podobnie jak w w Szczecinie i Świnoujściu.

Waldowski apeluje do trójmiejskich samorządów oraz firm, by także one włączyły się do akcji. "Wprowadzenie podatku VAT na usługi portowe podwyższa koszty i może doprowadzić do zamykania zakładów pracy, a co za tym idzie, powiększania i tak dużego już bezrobocia. Stracą na tym samorządy oraz lokalna gospodarka, bo ewentualny upadek portowych firm pociągnie za sobą kryzys w powiązanych z nimi zakładach" - powiedział przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdynia.

Według ostatniej interpretacji przepisów podatkowych z 2010 r., zerową stawką są objęte tylko usługi świadczone na rzecz armatora morskiego. W innych krajach stawka zerowa obowiązuje też na transport, załadunek towarów, magazynowanie, sortowanie, czy kontrolę jakości w obrębie portów morskich. W myśl obecnych polskich przepisów usługi te świadczone są nie na rzecz armatora, tylko na rzecz ładunków, i nie są zwolnione z VAT.

W poniedziałek za zerową stawką VAT na usługi portowe opowiedział się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W jego opinii, obecna 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów.

Z inicjatywy wicepremiera PSL zgłosiło stosowną poprawkę do obecnie nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt jest po drugim czytaniu w Sejmie i został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych. Poprawkę do nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającą zerową stawkę VAT, zgłosiło także PiS. (PAP)

aks/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)