Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze nagrodzone za "równościowe budżety"

0
Podziel się:

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze zostały nagrodzone w konkursie "Budżet
równych szans. Gender budgeting dla samorządów". Nagrodzone gminy tak planują budżety, by z
realizowanych za publiczne pieniądze inwestycji mogły korzystać na równi kobiety i mężczyźni.

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze zostały nagrodzone w konkursie "Budżet równych szans. Gender budgeting dla samorządów". Nagrodzone gminy tak planują budżety, by z realizowanych za publiczne pieniądze inwestycji mogły korzystać na równi kobiety i mężczyźni.

Konkurs zorganizowało biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce pod patronatem pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W piątek na konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele wyróżnionych gmin odebrali nagrody.

Gender budgeting, czyli budżetowanie wrażliwe na płeć, to planowanie wydatków i przychodów z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb oraz priorytetów kobiet i mężczyzn. Gender budgeting dotyczy równego podziału zasobów, rozumianych nie tylko jako zasoby pieniężne (np. zarobki)
, ale także jako zasoby takie, jak czas wolny.

"Budżet równościowy nie jest łatwy do skonstruowania, ale jest to skuteczne narzędzie polityki wyrównywania szans" - przekonywała Kozłowska-Rajewicz.

Jako przykład podała orliki, które powszechnie uważane są za inwestycję przede wszystkim dla chłopców. "Można równolegle budować np. sale tańca z myślą o dziewczynkach i świetlice dla seniorów. Można też tak zaplanować wykorzystanie tej inwestycji, by mogli korzystać z niej wszyscy" - mówiła.

W taki właśnie sposób projektowane są orliki w gminie Mszczonów. "Pomyśleliśmy nie tylko o boisku do piłki nożnej, ale zadbaliśmy, aby też znalazły się tam: siatka do gry w kometkę, słupki do zainstalowania siatki do tenisa, plac zabaw oraz kącik integracyjny dla rodziców i starszych osób, gdzie mogą usiąść i pogawędzić, a nawet zrobić grilla. Chcieliśmy, by wszyscy mogli z tego korzystać" - mówił burmistrz Mszczonowa Grzegorz Kurek.

Jak dodał, planując wydatki i inwestycje, jego gmina dba o to, by służyły one jak największej grupie osób: kobietom, mężczyznom, starszym i młodszym. "W ośrodku kultury funkcjonuje grupa starszych pań, które realizują się artystycznie. Były też grupy mężczyzn, ale oni są mniej wytrwali i wykruszają się z zajęć. Jedynie chór męski działa już długo i ma swoje osiągnięcia" - powiedział Kurek.

Nagrodzone gminy zostaną objęte półrocznym wsparciem eksperckim, szkoleniowym oraz monitoringiem podejmowanych działań. Będą też promowane jako podmioty społecznie odpowiedzialne: aktywnie przeciwdziałające dyskryminacji i dbające o zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym.

Dyrektor biura UNDP w Polsce Kamil Wyszkowski zapowiedział, że konkurs będzie powtarzany co roku. "Chcemy pokazać, że takie planowanie budżetu się opłaca i jest bezpieczne. Może się okazać, że wygenerujemy oszczędności i znajdziemy sposób na bardziej efektywne wydawanie pieniędzy" - mówił.

Dodał, że gminy wspólnie ze wspierającymi je ekspertami wskażą problemy prawne utrudniające tworzenie budżetu równościowego. Jego zdaniem jednym z poważniejszych problemów jest literalne interpretowanie przepisów przez Regionalne Izby Obrachunkowe, stosowanie "wykładni ostrożnościowej", która utrudnia kreatywność w tym zakresie. Podkreślił, że eksperci UNDP będą pomagać gminom również w tej kwestii - aby nie okazało się, że stosowane przez nie równościowe rozwiązania zostaną uznane za sprzeczne z przepisami. (PAP)

akw/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)