Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdynia: Rozstrzygnięto konkurs na reportaż o polskich emigrantach

0
Podziel się

Reportaż filmowy opowiadający o mieszkającym w Gwatemali Polaku pracującym
społecznie jako św. Mikołaj wygrał pierwszą edycję konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego.
Konkurs poświęcony Polakom żyjącym poza ojczyzną zorganizowało Muzeum Emigracji w Gdyni.

bEhyFuxx

Reportaż filmowy opowiadający o mieszkającym w Gwatemali Polaku pracującym społecznie jako św. Mikołaj wygrał pierwszą edycję konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Konkurs poświęcony Polakom żyjącym poza ojczyzną zorganizowało Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wyniki konkursu, któremu przyświecało hasło "Poznaj się na rodaku", ogłoszono w piątek wieczorem podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni.

Zwycięzcą i zdobywcą nagrody w wysokości pięciu tysięcy złotych, okazał się filmowy reportaż pt. "Święty M." autorstwa Agaty Kochaniewicz, Roberta Rydzewskiego i Kingi Sielickiej. Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Muzeum Emigracji Joanna Wojdyło, obraz ten opowiada o mieszkającym w Gwatemali Polaku, który nie tylko pracuje społecznie jako św. Mikołaj, ale też angażuje się w różne społeczne działania na rzecz ludzi, wśród których żyje.

bEhyFuxz

"Reportaż został doceniony za wrażliwość w opowiadaniu o życiu polskiego emigranta, przekazane emocje i pełną humoru narrację w kilku minutach kreślącą bogaty życiorys człowieka szukającego i odnajdującego swoje miejsce na Ziemi. Szczególne uznanie zdobył wybór głównego bohatera, celnie wpisujący się w ideę konkursu - niezwykłego Polaka, który swoją pogodą ducha wprowadza wiele ciepła i życzliwości do codziennej egzystencji wszystkich napotkanych ludzi" - wyjaśniła Wojdyło.

Jury konkursu zdecydowało się też przyznać dwa wyróżnienia. Otrzymał je reportaż filmowy "Kraina wolności" Marcina Zielińskiego i Jakuba Pietrzaka pokazujący życie teksańskiej społeczności polskiego pochodzenia oraz film "The Ordinary Stories of Polish Londoners" autorstwa Agnieszki Chmury, na który składa się zbiór portretów młodej emigracji żyjącej dziś w Wielkiej Brytanii.

Do konkursu zakwalifikowały się w sumie 22 reportaże. "Kilka prac byliśmy zmuszeni odrzucić, bo nie spełniały względów formalnych, np. nie zostały wykonane podczas podróży lub powstały przed kilkoma laty, co było niezgodne z regulaminem" - powiedziała Wojdyło.

Dodała, że wśród nadesłanych reportaży były prace poświęcone Polakom mieszkającym w Ameryce Południowej, Australii, Afryce oraz różnych krajach Europy. Bohaterami reportaży były zarówno pojedyncze osoby, jak i całe rodziny lub nawet większe społeczności.

bEhyFuxF

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni Karolina Grabowicz-Matyjas; polarnik, zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński; fotograf Chris Niedenthal oraz podróżnik Tomasz Michniewicz.

Muzeum Emigracji w Gdyni planuje kolejne edycje konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego - pierwszego Polaka, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii, gdzie opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt tego kontynentu nosi dziś nazwę Góra Kościuszki. (PAP)

aks/ dym/

bEhyFuya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)