Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GE Hitachi Nuclear Energy zawarło umowę z Energoprojekt Warszawa

0
Podziel się:

Japońsko-amerykańska korporacja GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisała w
środę porozumienie z firmą projektową Energoprojekt Warszawa (EW). Spółki chcą omówić możliwości
współpracy przy projektach reaktorów jądrowych - podało GEH w środę.

Japońsko-amerykańska korporacja GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisała w środę porozumienie z firmą projektową Energoprojekt Warszawa (EW). Spółki chcą omówić możliwości współpracy przy projektach reaktorów jądrowych - podało GEH w środę.

Jak podała GEH, porozumienie jest najnowszą w serii umów przedwstępnych, które korporacja podpisała z polskimi dostawcami z uwagi na przygotowania do budowy pierwszych dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. W ramach porozumienia obie firmy ocenią, w jaki sposób EW może świadczyć określone usługi projektowe na rzecz GEH w związku z budową tych bloków jądrowych.

"Energoprojekt Warszawa z dużym zadowoleniem przyjął deklarację firmy GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Patrycy, prezes Energoprojekt Warszawa. "Ta wstępna deklaracja wskazuje na możliwość zatrudnienia przy budowie elektrowni nie tylko krajowych dostawców urządzeń i armatury oraz wykonawców robót budowlano-montażowych i instalacyjnych, lecz również krajowego biura inżynieryjnego przy jej projektowaniu" - dodał.

Polska Grupa Energetyczna (PGE)
została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Inwestycję ma poprowadzić spółka PGE EJ. Na razie rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni. Spółka nadal rozważa kilka modeli reaktorów dla polskiego projektu jądrowego.

W styczniu br. GEH podpisał podobne wstępne umowy projektowe ze Stocznią Gdańsk, Rafako i Politechniką Gdańską, w marcu z Instytutem Energii Atomowej (POLATOM), a w maju - z firmą inżynieryjną SNC Lavalin Polska.

Siedziba GEH mieści się Wilmington w stanie North Carolina. Firma jest światowym dostawcą zaawansowanych technologii budowy reaktorów i usług dla energetyki jądrowej. W czerwcu 2007 r. powstał sojusz pomiędzy GE oraz Hitachi, którego celem jest obsługa ogólnoświatowej branży energetyki jądrowej.

W lipcu GEH wygrało przetarg na realizację projektu budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie. Jeżeli negocjacje z amerykańsko-japońskim koncernem GE-Hitachi Nuclear Energy nie powiodą się, rozpoczną się z amerykańskim koncernem Westinghouse. Litewski rząd umowę zamierza podpisać do końca tego roku.

Chodzi o nową elektrownię jądrową Visaginas na Litwie. Litwini zapewniają, że projekt jest zaawansowany i ma pełne poparcie polityczne. Budowa nowej siłowni atomowej jest wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Udziały w przedsięwzięciu ma mieć Polska poprzez spółkę PGE.

W ciągu ponad 60 lat Energoprojekt Warszawa zaprojektował obiekty o łącznej mocy 25 tys. 176 MWe (megawat mocy elektrycznej) oraz 12 tys. 895 MWt (megawat mocy cieplnej), obejmujących ponad 200 bloków energetycznych, kotłów i turbozespołów w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach w kraju i za granicą.(PAP)

luo/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)