Notowania

wiadomości
25.05.2012 12:14

GEH i Fluor szukają potencjalnych dostawców w Finlandii

Firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oraz Fluor rozpoczęły poszukiwania w Finlandii potencjalnych kooperantów w łańcuchu dostaw dla energetyki jądrowej. GEH zamierza się ubiegać o kontrakt na czwarty reaktor w elektrowni Olkiluoto.

Podziel się
Dodaj komentarz

Firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oraz Fluor rozpoczęły poszukiwania w Finlandii potencjalnych kooperantów w łańcuchu dostaw dla energetyki jądrowej. GEH zamierza się ubiegać o kontrakt na czwarty reaktor w elektrowni Olkiluoto.

Jak poinformowało GEH, przedstawiciele tej firmy i Fluor rozmawiali o perspektywach współpracy z FinNuclear, stowarzyszeniem skupiającym fińskie przedsiębiorstwa zaangażowane w projekty z obszaru energetyki jądrowej. Planowane jest też spotkanie z lokalnymi władzami z miejscowości wokół Olkiluoto.

GEH deklaruje też przyjęcie na staże dla fińskich studentów. "FinNuclear rozpoczął przygotowanie fińskiego łańcucha dostaw jądrowych nie tylko na potrzeby projektów nuklearnych w Finlandii, ale także pod kątem potencjalnego wejścia na globalne rynki energii jądrowej, gdzie możliwa byłaby kontynuacja współpracy z graczami tak dużej rangi jak, np. GEH i Fluor" - oceniła dyrektor FinNuclear Leena Jylha.

Wiceprezes GEH David Sledzik ocenił z kolei, że z czterema działającymi elektrowniami jądrowymi i jedną w budowie, Finlandia posiada doskonałą pozycję, aby wykorzystać swoje doświadczenie w realizacji ogromnych projektów zarówno w kraju, jak i za granicą.

"Konferencja dostawców utwierdziła GEH w przekonaniu, że fińskie przedsiębiorstwa jądrowe mają dużo do zaoferowania. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie tutejszego łańcucha dostaw, który pozwoli nam na stworzenie konkurencyjnej, atrakcyjnej i kompleksowej oferty" - dodał Sledzik.

GEH wystartuje w przetargu na blok Olkiluoto 4 ze swoim najnowszym projektem ESBWR - pasywnym reaktorem wrzącym najnowszej generacji III+. Ten model reaktora firma chce też zaoferować Polsce. Chcielibyśmy pozyskać specjalistów, doświadczenie i produkty z fińskiego łańcucha dostaw dla naszego projektu i zespołu" - powiedział z kolei David Boone z Fluor.

Fluor Corporation zajmuje się projektowaniem, budową i utrzymaniem wielu skomplikowanych projektów inżynieryjnych. FinNuclear skupia fińskie organizacje branżowe, a jego głównym celem jest wspieranie rozwoju i rozszerzenie łańcucha dostaw jądrowych.(PAP)

wkr/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz