Notowania

wiadomości
09.06.2011 15:43

Gen. B. Kwiatkowski pośmiertnie odznaczony amerykańskim orderem

Dowódca operacyjny sił zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej, został pośmiertnie uhonorowany amerykańską Legią Zasługi (Legion of Merit). Order odebrała w czwartek wdowa po generale Krystyna Kwiatkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dowódca operacyjny sił zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej, został pośmiertnie uhonorowany amerykańską Legią Zasługi (Legion of Merit). Order odebrała w czwartek wdowa po generale Krystyna Kwiatkowska.

"Jestem zaszczycony, że uroczystość odbywa się tu, gdzie Bronisław spędził ostatnie lata służby, cieszę się szczególnie, bo był moim poprzednikiem" - powiedział dowódca operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka.

"Jestem dziś zarówno szczęśliwy, jak i smutny" - powiedział attache obrony Stanów Zjednoczonych w Polsce płk Timothy Burke. "Szczęśliwy, że to odznaczenie w końcu przebrnęło przez amerykańską demokrację i mamy okazję przekazać je pani Kwiatkowskiej i uhonorować generała. Jestem szczęśliwy, że dowódca w Iraku poinformował generała, że to odznaczenie zostanie mu przyznane, i jestem pewny, że generał Kwiatkowski się tego spodziewał. Oczywiście jestem smutny, gdyż nie może być tutaj z nami i osobiście odebrać odznaczenia, jestem smutny również dlatego, że cieniem na dzisiejszą uroczystość rzuca się śmierć kolejnego polskiego żołnierza w Afganistanie" - mówił Burke.

"Legia Zasługi to odznaczenie przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w służbie, to najwyższe odznaczenie wojskowe przyznawane zagranicznym oficerom" - podkreślił attache. Przypomniał, że spośród polskich wojskowych otrzymali je jeszcze gen. Franciszek Gągor (w 2008 r.) i gen. Władysław Anders.

Gen. Kwiatkowski został uhonorowany za zasługi jako dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, którą dowodził od lipca 2006 do stycznia 2007. W uzasadnieniu podkreślono, że polski generał skutecznie dowodził dywizją złożoną z wojsk 13 państw i mimo różnic językowych i organizacyjnych skutecznie prowadził operacje stabilizacyjne i misje humanitarne, wspierał irackie siły bezpieczeństwa walczące przeciw rebeliantom na obszarze 50 tys. km kwadratowych.

"Dla mnie to niezwykły zaszczyt, że mogę stanąć z Bronisławem na zbiórce, choć on jest tu tylko duchem. Jestem przekonana, że byłby bardzo dumny i dziękowałby za tak wysokie odznaczenie. W swojej służbie wielokrotnie walczył ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi w Iraku i Afganistanie" - powiedziała Krystyna Kwiatkowska.

Gen. Kwiatkowski zginął 10 kwietnia ub. r. w katastrofie Tu-154 z delegacją na uroczystości katyńskie.(PAP)

brw/ pz/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz