Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gen. Cieniuch i Makarow o możliwościach współpracy polsko-rosyjskiej

0
Podziel się

Szefowie sztabów generalnych Polski i Rosji - gen. Mieczysław Cieniuch i
gen. Nikołaj Makarow - podczas spotkania w Warszawie omówili możliwe obszary współpracy wojskowej
obu krajów - poinformowały w środę służby prasowe Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

bEiPBith

Szefowie sztabów generalnych Polski i Rosji - gen. Mieczysław Cieniuch i gen. Nikołaj Makarow - podczas spotkania w Warszawie omówili możliwe obszary współpracy wojskowej obu krajów - poinformowały w środę służby prasowe Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W czasie rozmów dyskutowano m.in. o możliwości transportu - drogą powietrzną i lądową przez terytorium Federacji Rosyjskiej - zaopatrzenia potrzebnego polskim żołnierzom realizującym zadania w operacji ISAF w Afganistanie. Ustalono, że ewentualne uregulowania organizacyjno-prawne w tym zakresie powinny zostać podjęte na szczeblu rządów obu państw.

W wydanym komunikacie poinformowano ponadto, że w czasie spotkania szefów sztabów zaproponowano także wymianę doświadczeń w zakresie transformacji sił zbrojnych oraz robocze kontakty między jednostkami stacjonującymi w strefie przygranicznej. Wśród płaszczyzn możliwej współpracy wskazano także m.in.: planowanie, prowadzenie i obserwację ćwiczeń, a także szkolenie wojsk i dowództw.

bEiPBitj

Strony wyraziły też zainteresowanie współpracą w zakresie zagadnień dotyczących wsparcia inżynieryjnego, geografii wojskowej, współpracy służb ratowniczych - CSAR czy wymiany doświadczeń w reagowaniu na niemilitarne zagrożenia kryzysowe w strefie przygranicznej. Poruszono również problematykę współpracy wojskowo-technicznej.

Generał Makarow - jak relacjonuje SGWP - miał wyrazić przekonanie, że "nie ma zasadniczych przeszkód dla współpracy wojskowej Polski i Rosji, a o jej perspektywach będą decydować dalsze kontakty bilateralne".

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przebywał w Polsce na zaproszenie gen. Cieniucha. W czasie dwudniowej wizyty spotkał się również z podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromirem Sokołowskim oraz wiceministrami MON i MSZ - Czesławem Piątasem oraz Henrykiem Litwinem. Generał odwiedził też 16. batalion powietrzno-desantowy w Krakowie.

Gen. Makarow oraz członkowie jego delegacji złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie; kwiaty zanieśli także na grób gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

bEiPBitp

Pierwsze oficjalne spotkanie szefów Sztabów Generalnych Rosji i Polski, równoznaczne ze wznowieniem po wieloletniej przerwie wojskowych kontaktów roboczych na tym szczeblu, odbyło się we wrześniu ubiegłego roku. Podczas wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Polsce, gen. Makarow spotkał się wtedy z gen. Gągorem. Wówczas przedyskutowano możliwości przygotowania oficjalnej wizyty szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Polsce w tym roku. (PAP)

ktl/ pz/ bk/

bEiPBitK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)