Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gen. Jaruzelski wypisany ze szpitala

0
Podziel się:

Gen. Wojciech Jaruzelski został we wtorek wypisany ze szpitala -
poinformował PAP płk Grzegorz Kade, rzecznik Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Gen. Wojciech Jaruzelski został we wtorek wypisany ze szpitala - poinformował PAP płk Grzegorz Kade, rzecznik Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

90-letni Jaruzelski przebywał w szpitalu od zeszłego czwartku. Powodem hospitalizacji było zakażenie układu moczowego z towarzyszącą gorączką oraz osłabieniem. W związku z tą infekcją gen. Jaruzelski otrzymał antybiotyk.

"Leczenie będzie kontynuowane w trybie ambulatoryjnym" - powiedział Kade. Biorąc pod uwagę wiek pacjenta i jego schorzenia, jego ogólny stan określił jako "zadowalający".

Jaruzelski poprzednio był hospitalizowany na przełomie stycznia i lutego z powodu zapalenia płuc. W zeszłym roku zdiagnozowano u niego chłoniaka, miał też powikłania po chemioterapii.

Latem 2011 r. lekarze uznali, że przez co najmniej 12 miesięcy generał nie może uczestniczyć w procesach za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego i w sprawie Grudnia 70. Obie sprawy wówczas zawieszono. W połowie ub. roku zespół biegłych lekarzy różnych specjalności orzekł, że Jaruzelski jest trwale niezdolny do udziału w procesach.

W lipcu br. warszawski sąd na wniosek IPN, po tym, gdy generał uczestniczył w obchodach 90. urodzin w warszawskim hotelu, zażądał ponownych badań generała. Sąd zlecił lekarzom wydanie nowej opinii, czy zdrowie gen. Jaruzelskiego pozwala na sądzenie go za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego. Biegli na wydanie ekspertyzy mają zakreślony przez sąd czas do 1 września.

Komentując ten wniosek IPN, generał uznał za "nonsensowne, nawet cyniczne" porównywanie okolicznościowego spotkania z uciążliwym fizycznie i psychicznie zasiadaniem przez lata na ławie sądowej. Oświadczył zarazem, że wróci na ławę oskarżonych, jeśli lekarze uznają to za możliwe.

Jaruzelski to przywódca PRL w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydent w latach 1989-90.(PAP)

sta/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)