Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gen. Korff zakończył wizytację misji WKPW w Afganistanie

0
Podziel się:

Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (WKPW) gen. broni
Rainer Korff zakończył kilkudniową wizytację swoich żołnierzy przebywających na misji w
Afganistanie i wrócił do kwatery głównej jednostki w Szczecinie (Zachodniopomorskie).

Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (WKPW) gen. broni Rainer Korff zakończył kilkudniową wizytację swoich żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie i wrócił do kwatery głównej jednostki w Szczecinie (Zachodniopomorskie).

Podsumowując wizytę gen. Korff powiedział PAP, że na miejscu zobaczył żołnierzy dobrze przygotowanych do wypełniania zadań, które z powodzeniem wykonują.

Korff dodał, że wysokie noty oficerom WKPW wystawili również dowódcy ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa) gen. Stanley A. McChrystal i gen. David M.Rodrigez.

"Jestem z tego naprawdę dumny, bo usłyszałem, że żołnierze z Korpusu bardzo dobrze wykonują swoją pracę, a dowódcy ISAF, szczególnie gen. Rodrigez (szef dowództwa połączonego ISAF Joint Command - PAP) jest bardzo zadowolony, że ma pod swoją komendą tak wspaniałych podwładnych" - powiedział PAP gen. Korff.

Na misji w Afganistanie przebywa 130 oficerów WKPW. Żołnierze ci pracują w dwóch znajdujących w Kabulu dowództwach: kwaterze głównej ISAF i dowództwie połączonym ISAF Joint Command.

Oficerowie WKPW odpowiadają m.in. za logistykę, planowanie operacji, komunikację i stałe kontakty z centrum koordynacyjnym Narodowych Sił Afgańskich oraz centrum koordynacyjnym afgańskiej policji.

W czasie pobytu w Afganistanie gen. Rainer Korff spotkał się z szefami obu struktur. Rozmawiał też z dowódcą niemieckiego kontyngentu ISAF oraz ambasadorem Niemiec w Kabulu.

W czasie pobytu w Afganistanie gen. Rainer Korff odznaczył Medalem Korpusu byłego szefa sztabu jednostki gen. brygady Josefa Heinrichsa, szefa logistyki ISAF Joint Command, najwyższego rangą oficera Korpusu przebywającego na misji w Afganistanie. Medal Korpusu jest przyznawany oficerom, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju jednostki.

Misja WKPW rozpoczęła się w lutym br. i ma zakończyć się w sierpniu. Jest to już drugi pobyt oficerów Korpusu w Afganistanie. Wcześniej żołnierze ze Szczecina byli tam w 2007 r. Do obecnie prowadzonej misji Korpus przygotowywał się od połowy 2009 r.

Gen. Korff powiedział PAP, że po powrocie do jednostki oficerowie dostaną długie urlopy. Pierwsze zajęcia dla uczestników afgańskiej misji planowane są na jesień, kiedy to oficerowie WKPW zaczną przygotowywać do udziału w misji w Afganistanie żołnierzy z innych jednostek. Generał nie wykluczył, że oficerowie WKPW wrócą jeszcze do Afganistanu. Podkreślił jednak, że na razie nie jest to tylko plan, a wszystko zależy od rozwoju sytuacji w tym kraju.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni utworzyły w 1999 r. Polska, Dania i Niemcy. Obecnie w skład jednostki wchodzi 11 państw. Korpus jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko znajdująca się w Szczecinie kwatera główna Korpusu. (PAP)

sibi/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)