Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Geremek o Fallaci: jedna z wielkich postaci naszego czasu

0
Podziel się:

Eurodeputowany prof. Bronisław Geremek
uważa, że zmarła w nocy z czwartku na piątek włoska dziennikarka i
pisarka Oriana Fallaci jest "jedną z wielkich postaci naszego
czasu".

*Eurodeputowany prof. Bronisław Geremek uważa, że zmarła w nocy z czwartku na piątek włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci jest "jedną z wielkich postaci naszego czasu". *

Fallaci zmarła we Florencji w wieku 77 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Była wieloletnią korespondentką wojenną, zasłynęła z wywiadów z takimi osobistościami jak lider palestyński Jaser Arafat, czy były amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger.

W rozmowie z PAP, Geremek opisał Fallaci jako "dziennikarkę, reporterkę i pisarkę o ogromnej pasji, która potrafiła mądrość i celność słowa łączyć z ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym".

"Obserwowałem to, kiedy była w Polsce, kiedy nasz kraj i +Solidarność+ stały się jej pasją. Była niekiedy niesprawiedliwa, w tym co pisała, w sposobie, w jakim prowadziła wywiady, ale zawsze była człowiekiem o niezwykłej odwadze i z taką samą odwagą traktowała wyzwanie, jakim stała się jej choroba" - dodał Geremek.

Profesor znalazł się wśród sygnatariuszy czerwcowego listu wyrażającego solidarność wobec pisarki, którą Związek Muzułmański we Włoszech oskarżył o obrazę islamu. W książce "Siła rozumu" z 2004 roku Fallaci napisała m.in. że "Europa coraz bardziej staje się prowincją i kolonią islamu". Skrytykowała też Kościół katolicki za prowadzenie dialog z muzułmanami.

Geremek argumentuje, że jego poparcie wynikało z przekonania, że oskarżenie Fallaci "byłoby zamachem na wolność twórcy i na wolność słowa". Zastrzegł jednak, że był w "głębokiej niezgodzie z jej twórczością ostatnich lat".

"Wtedy bowiem, gdy pisała o islamie i o świecie islamu, na miejsce emocji przyszła jedna największa - nienawiść i budzenie nienawiści. To stało w jakiejś sprzeczności z czymś, co uważałem za cechę jej pisarstwa, czyli uwagę wykazywaną wobec człowieka, jej +humanizm zainteresowań+" - podkreślił profesor.

Zdaniem Geremka, w utworach Fallaci o islamie pojawił się "groźny ton, będący tonem rozpaczy i nienawiści, który w związku z tym do rozpaczy i nienawiści skłaniał". "To była zła odpowiedź na jedno z wielkich wyzwań stulecia, którego początki Fallaci obserwowała" - dodał. (PAP)

km/ par/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)