Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giertych protestuje, twierdząc, że TVP nie informowała o jego wystąpieniu w Brukseli

0
Podziel się:

Wicepremier, minister edukacji narodowej
Roman Giertych skierował do prezesa TVP protest w sprawie nie
poinformowania przez publiczną telewizję o jego propozycji
kształcenia młodzieży polonijnej w polskim systemie edukacyjnym.
Propozycję tę przedstawił w piątek w Brukseli podczas posiedzenia
Rady do Spraw Edukacji, Młodzieży i Kultury.

*Wicepremier, minister edukacji narodowej Roman Giertych skierował do prezesa TVP protest w sprawie nie poinformowania przez publiczną telewizję o jego propozycji kształcenia młodzieży polonijnej w polskim systemie edukacyjnym. Propozycję tę przedstawił w piątek w Brukseli podczas posiedzenia Rady do Spraw Edukacji, Młodzieży i Kultury. *

Tymczasem szef Agencji Informacji TVP i szef Wiadomości Andrzej Mietkowski powiedział PAP, że wzmianka o tym pojawiła się w Wiadomościach. "Informowaliśmy o tym również w innych programach informacyjnych TVP" - dodał.

Podkreślił, że nie przygotowano szerszego materiału z powodu choroby korespondenta. Zaznaczył też, że kolejność i sposób przedstawiania informacji była związana z piątkowymi wydarzeniami - m.in. ujawnieniem raportu z weryfikacji WSI. "Mieliśmy też serie własnych ekskluzywnych newsów" - powiedział.

Protest sygnowany przez Kaję Małecką, doradcę ministra z upoważnienia dyrektora gabinetu politycznego MEN Pawła Sulowskiego skierowano do prezesa TVP Bronisława Wildsteina.

"Z oburzeniem przyjmujemy fakt, że Telewizja Polska będąc medium, którego misją jest m.in. informowanie o pracach polskiego rządu po raz kolejny nie odnotowała w swoich programach informacyjnych tego tak bardzo ważnego dla edukacji oraz wizerunku Polski na arenie międzynarodowej faktu, którym jest poparcie wielu krajów europejskich dla polskiego programu przeciwdziałającemu przemocy w szkole" - napisano w nim.

Giertych ujawnił w piątek w Brukseli pomysł na przyciągnięcie z powrotem do kraju młodzieży polonijnej - chce, by w soboty kształcili się u siebie w polskim systemie edukacyjnym - tak, by po zdaniu matury podjęli darmowe studia w Polsce. "Gdyby udało się ten system wprowadzić w całej Europie, to mielibyśmy szansę odzyskać część polskiej młodzieży" - przekonywał Giertych w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu unijnych ministrów oświaty.

Na początek Giertych chciałby swą inicjatywę wprowadzić w życie w Wielkiej Brytanii, gdzie już od II wojny światowej istnieje polonijny społeczny system kształcenia w soboty oraz w Irlandii, dokąd ostatnio wyjechało bardzo wielu Polaków.

Program "Zero tolerancji dla przemocy" przewiduje m.in. utworzenie ośrodków wsparcia wychowawczego dla uczniów uniemożliwiających normalną, spokojną naukę innym, rozszerzenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizowanie specjalnych szkoleń dla rodziców, monitoring w szkołach, wprowadzenie mundurków szkolnych czy nałożenie na szkoły obowiązku korzystania z oprogramowania blokującego dostęp uczniów do niewłaściwych treści w Internecie. (PAP)

pru/ icz/ wkr/ ls/ akw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)