Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GIS: pięć osób z podejrzeniem zakażanie wirusem A: H1N1

0
Podziel się:

Trwają badania próbek pobranych od pięciu
osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1 - poinformował w
poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny. Do tej pory w
Polsce nie wykryto kolejnego przypadku nowej grypy.

bFfHVNLV

Trwają badania próbek pobranych od pięciu osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1 - poinformował w poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny. Do tej pory w Polsce nie wykryto kolejnego przypadku nowej grypy.

GIS podał także, że przebadano już próbki pobrane od 90 osób. Tylko w jednym przypadku potwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Chodzi o 58-letnią kobietę, która przebywała na oddziale zakaźnym szpitala w Mielcu (Podkarpackie), a w poniedziałek opuściła szpital.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wciąż nie można powiedzieć, kiedy sytuacja wokół grypy A/H1N1 ustabilizuje się, a także czy rozprzestrzenianie się wirusa może przerodzić się w pandemię.

bFfHVNLX

Poinformował o tym w poniedziałek wicedyrektor generalny WHO Keiji Fukuda. Jak podkreślił, wirus nie wykazuje oznak trwałego przenoszenia się z człowieka na człowieka poza Ameryką Północną, gdzie najpierw wystąpiła ta epidemia.

Wcześniej w poniedziałek WHO poinformowała o 4694 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 30 krajach, w tym o 53 przypadkach śmiertelnych (48 w Meksyku, trzy w USA i po jednym w Kanadzie i Kostaryce).

Najnowsze dane WHO obejmują pierwsze dwa zachorowania w Norwegii, wzrost z trzech do 15 przypadków w Panamie oraz pierwszy przypadek nowej grypy w Chinach kontynentalnych (wcześniej potwierdzono jeden przypadek w Hongkongu).

W Europie najwięcej zachorowań potwierdzono w Hiszpanii (95) i Wielkiej Brytanii (47).

bFfHVNMd

Liczby podawane przez WHO są z reguły mniejsze, niż wynikałoby to z zestawienia informacji o zachorowaniach w poszczególnych krajach, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia sporządza raporty dopiero po otrzymaniu formalnych notyfikacji od rządów.(PAP)

pro/ wkr/ bk/

bFfHVNMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)