Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GIS: spadek zachorowań na grypę

0
Podziel się:

Liczba zachorowań na grypę jest nadal duża,
ale w pierwszym tygodniu lutego nastąpiła tendencja spadkowa -
dowiedziała się we wtorek PAP od rzecznika Głównego Inspektoratu
Sanitarnego Jana Bondara.

Liczba zachorowań na grypę jest nadal duża, ale w pierwszym tygodniu lutego nastąpiła tendencja spadkowa - dowiedziała się we wtorek PAP od rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jana Bondara.

Jak podaje Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w okresie od 1 do 7 lutego 2009 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 93648 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Natomiast zgodnie z poprzednim meldunkiem, od 23 do 31 stycznia odnotowano 119385 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

"Możemy mówić o tendencji spadkowej, mamy nadzieję, że szczyt zachorowań jest już za nami. Chociaż liczba jest nadal poważna. W większości zarejestrowane zachorowania to przeziębienia niegrypowe wywołane przez wirusy" - podkreślił rzecznik GIS.

"Na przeziębienia wirusowe nie ma leku. Chorzy powinni odpocząć kilka dni w domu. Nie przychodzić do pracy, by nie zarażać innych" - przypomniał Bondar.

Mniej przypadków grypy oraz infekcji zdarza się, gdy temperatura jest ujemna, natomiast odwilż sprzyja rozwojowi wirusów.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się droga kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

Najskuteczniejszą i najtańszą metodą ochrony przed grypą są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przeciw grypie szczepiło się co roku 20-25 proc. populacji danego kraju, a po 65. roku życia - aż 70 proc. Tymczasem Polacy nie doceniają korzyści płynących ze szczepień - w naszym kraju na grypę szczepi się w najlepszym razie 7-8 proc. społeczeństwa - w większości osoby przed 45 r. życia, lepiej wykształcone. (PAP)

pro/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)