Notowania

nowe
10.07.2009 15:37

GIS: trzy nowe przypadki zakażenia wirusem A: H1N1

W Polsce potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia wirusem A/H1N1, który wywołuje nową odmianę grypy - poinformował w piątek PAP zastępca szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Przemysław Biliński.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Polsce potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia wirusem A/H1N1, który wywołuje nową odmianę grypy - poinformował w piątek PAP zastępca szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Przemysław Biliński.

Chodzi o dwunastolatka, który przebywa w szpitalu zakaźnym w Warszawie, i o 21-letnią kobietę z Wadowic. Zachorowali oni na terenie Polski. Natomiast w Kielcach hospitalizowany jest 27-letni mężczyzna, który w środę powrócił z Londynu. Jak podaje GIS, numer lotu, którym wracał 27-latek, to LO5483.

Rzeczniczka warszawskiego Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza Magdalena Tenczyńska poinformowała natomiast w piątek PAP, że stan ośmiolatki, u której w sobotę potwierdzono zakażenie wirusem A/H1N1, chociaż poprawia się, to nadal jest ciężki.

Dziecko przechodzi jednocześnie infekcję bakteryjną i choruje na przewlekłe schorzenie, przez co oddziaływanie wirusa w jej organizmie jest o wiele silniejsze. Dziewczynka jest obywatelką USA polskiego pochodzenia, przebywa obecnie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

Na terenie Polski do tej pory potwierdzono 31 przypadków zachorowań na nową odmianę grypy.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Grypa zaatakowała ludzi już w ponad 100 krajach i jakkolwiek zasadniczo przebieg choroby nie jest ciężki, zapada na nią coraz więcej osób. Rośnie też liczba zgonów, głównie wśród ciężarnych kobiet oraz osób, cierpiących na inne dolegliwości. (PAP)

pro/ itm/ mow/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz