Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GIS: wzrost zachorowań na grypę nie jest niczym nadzwyczajnym

0
Podziel się:

W ostatnich tygodniach stycznia odnotowano
wzrost zachorowań na grypę, ale nie jest on niczym nadzwyczajnym -
powiedział w środę PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Jan Bondar.

W ostatnich tygodniach stycznia odnotowano wzrost zachorowań na grypę, ale nie jest on niczym nadzwyczajnym - powiedział w środę PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Z danych Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 16 do 22 stycznia br. w Polsce odnotowano 47 tys. 325 zachorowań i przypadków podejrzenia zachorowania na grypę, w tym czasie 77 osób skierowano do szpitala. W porównywalnym okresie ubiegłego roku chorowały 13 tys. 122 osoby - czyli ponad trzykrotnie mniej.

"Nie jest to sytuacja nadzwyczajna i ekstremalna. Wzrost zachorowań spowodowała odwilż, która przeważnie nie występuje w styczniu, ale w marcu. Ponadto trzeba zaznaczyć, że odnotowane zachorowania dotyczą przypadków grypopodobnych - badaniami mikrobiologicznymi potwierdzono tylko niewielki odsetek. Bez takich badań nie wiadomo, czy zgłoszone zachorowanie to grypa, czy infekcja z katarem" - podkreślił Bondar.

Zaznaczył także, że mniej przypadków grypy oraz infekcji zdarza się, gdy temperatura jest ujemna, natomiast odwilż sprzyja rozwojowi wirusów.

Rzecznik GIS pytany, czy w najbliższych tygodniach należy się spodziewać znaczącego wzrostu zachorowań, odpowiedział: "Wszystko zależy od pogody, jeżeli będą mrozy, powinien nastąpić spadek przypadków grypy". Bondar podkreślił także, że ustawa o chorobach zakaźnych nałożyła na lekarzy obowiązek pobierania wymazów do badań mikrobiologicznych w przypadku podejrzenia zakażenia.

Ponadto GIS podpisał porozumienie z NFZ, które zakłada, że w przypadku stwierdzenia choroby zakaźnej Fundusz będzie płacił za świadczenie wykonane przez lekarza tylko wtedy, gdy zgłosi on ten przypadek. Do tej pory płacono za każde udzielenie świadczenia.

"W Polsce problemem jest niski współczynnik szczepień przeciw grypie. Polacy nie chcą się szczepić. Sanepid prowadził przed sezonem akcje informacyjne" - dodał rzecznik GIS.

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) Janusz Kochanowski zwrócił się we wtorek do minister zdrowia Ewy Kopacz o informacje na temat działań jej resortu w sprawie zintensyfikowania szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka.

"Z niepokojem i troską odbieram kolejne doniesienia na temat sytuacji epidemiologicznej grypy w Polsce" - napisał Kochanowski. (PAP)

pro/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)