Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwice: Eksperci będą promować branżę odlewniczą wśród uczniów

0
Podziel się:

"Nadaj sobie formę" to hasło projektu skierowanego do gliwickich uczniów,
którego celem będzie zapoznanie ich z najnowszymi trendami w branży odlewniczej oraz z jej
historią. Pod okiem ekspertów wykonają m.in. zaprojektowane przez siebie odlewy.

"Nadaj sobie formę" to hasło projektu skierowanego do gliwickich uczniów, którego celem będzie zapoznanie ich z najnowszymi trendami w branży odlewniczej oraz z jej historią. Pod okiem ekspertów wykonają m.in. zaprojektowane przez siebie odlewy.

Projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjów i techników przygotowały wspólnie Muzeum w Gliwicach, Katedra Odlewnictwa Politechniki Śląskiej i Gliwicki Ośrodek Metodyczny. "Gliwice to miejsce, w którym w czasach wielkiej industrializacji powstała Królewska Odlewnia Żeliwa (pod koniec XVIII wieku - PAP), na wystawie w naszym muzeum prezentujemy bogatą kolekcję jej wyrobów. Naszym zamysłem było więc połączenie z jednej strony historii i tradycji z potrzebą pokazania odlewnictwa jako możliwości ewentualnej ścieżki kariery zawodowej" - powiedziała PAP pomysłodawczyni projektu Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.

Od listopada do końca roku szkolnego 2012/2013 ok. 90 uczniów weźmie udział w spotkaniach, w ramach których poznają historię odlewnictwa, najnowsze odlewnicze trendy i gałęzie przemysłu, w których odlewnictwo znajduje dziś zastosowanie. Jedną z atrakcji będzie wykonanie podczas zajęć w Politechnice Śląskiej odlewu - zaprojektowanej przez siebie prostokątnej plakietki (prawdopodobnie żeliwnej lub z brązu) z napisem lub wzorem.

Zajęcia poprowadzą studenci i doktoranci Politechniki Śląskiej przy wsparciu pracowników merytorycznych Muzeum w Gliwicach i Gliwickiego Ośrodka Metodycznego. "W Katedrze Odlewnictwa jest przewidzianych szereg zajęć pokazujących, jakie są perspektywy rozwoju wyboru zawodu inżyniera odlewnika. Celem tych spotkań będzie także przybliżenie zagadnień odlewnictwa, pokazanie, jak można rozpoznać odlew oraz jak go wykonać. Oczywiście wiele będzie zależało od umiejętności manualnych uczniów" - powiedział PAP dr inż. Marcin Stawarz z Politechniki Śląskiej.

Celem projektu "Nadaj sobie formę" jest pokazanie odlewnictwa jako dyscypliny, w której zbiegają się nauka, rzemiosło i sztuka, ale także przedstawienie perspektyw zawodowych uczniom gimnazjów i techników, jakie wiążą się ze studiami na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.

Kolekcja odlewnictwa z czasów Królewskiej Odlewni Żeliwa, która powstała w Gliwicach w 1798 roku znajduje się w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. To jedna z pierwszych nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych ekspozycji muzealnych na Śląsku. Prezentuje rzadkie zabytki z bogatej kolekcji żeliwa artystycznego. Wśród eksponatów znajdują się m.in. odlewy artystyczne - głównie dziewiętnastowieczne wyroby gliwickiej Królewskiej Odlewni Żeliwa oraz odlewy dwudziestowieczne. Dopełnieniem jest bogaty materiał ikonograficzny oraz informacje poświęcone historii odlewnictwa artystycznego, rozwoju przemysłu w XIX wieku.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)