Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwice: Projekt edukacyjny przeciwdziałający agresji kibiców

0
Podziel się:

Warsztaty poświęcone mechanizmom agresji, spotkanie z piłkarzami i wizyta na
Stadionie Gliwickiego Klubu Sportowego Piast w Gliwicach - to elementy projektu edukacyjnego dla
gimnazjalistów "Kibicujemy emocjom", który ma ograniczyć agresję wśród kibiców.

Warsztaty poświęcone mechanizmom agresji, spotkanie z piłkarzami i wizyta na Stadionie Gliwickiego Klubu Sportowego Piast w Gliwicach - to elementy projektu edukacyjnego dla gimnazjalistów "Kibicujemy emocjom", który ma ograniczyć agresję wśród kibiców.

Projekt ma się rozpocząć w marcu - poinformowało w środę Muzeum w Gliwicach, które przygotowało go wraz z GKS Piast, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Strażą Miejską i Gliwickim Ośrodkiem Metodycznym.

"Udział muzeum w takich działaniach może dziwić, ale Gliwice są miastem, które szczyci się swoją drużyną piłkarską, to część jego historii. W zeszłym roku w naszym muzeum można było oglądać wystawę poświęconą historii gliwickiej piłki" - powiedziała PAP Ewa Chudyba.

Autorzy podkreślają, że emocje i kibicowanie idą w parze, ale ważne jest, by pasja kibicowania nie stawała się niszczycielska, zaś silne emocje niekoniecznie muszą być rozładowywane dopiero podczas "ustawki", czyli planowanej wcześniej bójki kibiców.

W ramach projektu podczas trwających 4 godziny warsztatów w Willi Caro uczniowie będą rozmawiać o mechanizmach rządzących agresywnym zachowaniem, zastanowią się nad przyczynami organizowania "ustawek" przez kibiców, poznają konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami i spotkają się ze Strażą Miejską, aby omówić zasady zachowania bezpieczeństwa na trybunach podczas meczu.

"W pewnym sensie kibice to jedni z ostatnich idealistów we współczesnym świecie. Walczą o honor swojego klubu, czym to się różni od postawy rycerzy, walczących o honor dam? Podczas warsztatów chcemy jednak pokazać, że o wizerunek klubu można dbać inaczej, niż podczas ustawek, np. angażując się w oprawę meczu" - dodała Ewa Chudyba.

Wszyscy uczestnicy projektu zwiedzą również stadion Gliwickiego Klubu Sportowego Piast i wezmą udział w spotkaniu z piłkarzami. Otrzymają też podwójne bilety na mecze drużyny GKS Piast oraz będą mogli wygrać ufundowane przez klub nagrody.

Ponadto uczestnicy otrzymają certyfikaty udziału w projekcie i specjalnie zaprojektowaną zakładkę, którą można włożyć do książki czy zeszytu. Znajdą się na niej informacje dotyczące przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem na stadionie - opracowane przez pracowników Straży Miejskiej oraz informacje na temat efektywnych sposobów radzenia sobie z agresją i trudnymi emocjami, opracowane z kolei przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Udział w nim może wziąć dziewięć klas, liczebność grupy nie powinna przekraczać 35 osób. Jeśli twórcy i uczestnicy projektu ocenią go pozytywnie, może być kontynuowany. (PAP)

lun/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)