Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 15:32

Gliwice uzbroją w centrum miasta teren po fabryce drutu

Pod kątem nowych inwestycji - najchętniej z branży wysokich technologii lub nowoczesnych usług - gliwicki samorząd uporządkuje i uzbroi 2 ha terenu dawniej należącego do Fabryki Drutu Gliwice. Prace będą kosztowały 6,8 mln zł, miasto dostało już wsparcie z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod kątem nowych inwestycji - najchętniej z branży wysokich technologii lub nowoczesnych usług - gliwicki samorząd uporządkuje i uzbroi 2 ha terenu dawniej należącego do Fabryki Drutu Gliwice. Prace będą kosztowały 6,8 mln zł, miasto dostało już wsparcie z UE.

Jak przekazał PAP we wtorek rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski, przedsięwzięcie jest elementem porządkowania tej części centrum miasta. Teren między ulicami Dubois i Bohaterów Getta Warszawskiego dawniej należał do działającej wciąż w innej części Gliwic Fabryki Drutu.

"Te dwa hektary zostały kupione przez miasto w celu zagospodarowania. Stoją tam hale poprzemysłowe, jest dużo niezidentyfikowanych instalacji i innej infrastruktury. Aby poważny inwestor mógł tam ewentualnie zagościć, trzeba ten teren oczyścić i uporządkować. Z naszych doświadczeń w podobnych miejscach wynika, że może tam być wszystko" - powiedział Jarzębowski.

Kompleksowe prace obejmą rozbiórkę starych budowli, wycinkę drzew, likwidację starych sieci, roboty ziemne, położenie nowych sieci (sanitarnej, wodociągowej i energetycznej) oraz budowę murów oporowych i niespełna 0,5 km nowych dróg.

Potencjalnych inwestorów - prócz przygotowanego gruntu - zachęcać ma położenie. W bezpośrednim sąsiedztwie powstaje gliwicki odcinek głównej arterii aglomeracji katowickiej, czyli Drogowej Trasy Średnicowej (wraz z jednym z węzłów). Ok. 300-400 metrów stamtąd przebiega reprezentacyjna ul. Zwycięstwa, w podobnej odległości mieści się główny gliwicki dworzec kolejowy.

"Obszar ten, w powiązaniu z zapowiadaną przez PKP modernizacją dworca i budowaną Drogową Trasą Średnicową, będzie stanowił zalążek nowego centrum miasta. Mamy już jego wstępną koncepcję" - zaznaczył Jarzębowski.

Miasto przypomina m.in., że niecałe dwa kilometry dalej mieści się Technopark Gliwice - swoisty inkubator firm tworzonych najczęściej przez specjalistów wywodzących się z miejscowej Politechniki Śląskiej. Wiele z nich zajmuje się nowoczesnymi technologiami lub mieści się w szerokiej kategorii innowacji.

Również na dawnych terenach Fabryki Drutu gliwiccy samorządowcy najchętniej widzieliby inwestycje związane z innowacjami, nowoczesnymi technologiami lub usługami w rodzaju centrum administracyjnego. "Chodzi o coś miastotwórczego, ale raczej nie o nowe powierzchnie handlowe" - zastrzegł Jarzębowski.

"To atrakcyjna lokalizacja, która powinna sprzyjać zainteresowaniu inwestorów. Jest więc szansa na aktywizację gospodarczą tej poprzemysłowej części Gliwic" - ocenił Jacek Sztyler z Grupy Gumułka, której specjaliści przygotowali dokumentację unijnego projektu.

Wartość przedsięwzięcia pod nazwą "Uzbrojenie terenów poprzemysłowych dawnej Fabryki Drutu w Gliwicach" to 6,8 mln zł. Zgłoszony w ub. roku do Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego projekt dostał już 4,6 mln zł unijnego wsparcia z puli środków na infrastrukturę rozwoju gospodarczego.(PAP)

mtb/ je/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz