Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwicka firma stworzyła wirtualny obraz dla muzeum w Hong Kongu

0
Podziel się:

Gliwicka firma, wyspecjalizowana w technologiach wirtualnej rzeczywistości i
trójwymiarowych wizualizacji, stworzyła wirtualną wersję cennego malowidła ze zbiorów muzeum
morskiego w Hong Kongu, na zamówienie tej placówki. Oglądający mogą "ożywić" części dzieła.

*Gliwicka firma, wyspecjalizowana w technologiach wirtualnej rzeczywistości i trójwymiarowych wizualizacji, stworzyła wirtualną wersję cennego malowidła ze zbiorów muzeum morskiego w Hong Kongu, na zamówienie tej placówki. Oglądający mogą "ożywić" części dzieła. *

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawiono podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach, gdzie mieści się główna siedziba spółki i3D. Hong Kong Maritime Museum było pierwszym klientem firmy z Chin. Spółka zabiega o kolejne zlecenia na tym rynku, m.in. w City University of Hong Kong.

W ramach zlecenia dla muzeum wykonana została wielkoformatowa instalacja oparta o fotorealistyczną wizualizację cennego malowidła, którego oryginału - ze względu na ochronę dzieła - Hong Kong Maritime Museum nie może udostępniać zwiedzającym.

Teraz widzowie mogą nie tylko obejrzeć obraz w ogromnych rozmiarach i świetniej jakości, ale mogą też samodzielnie "ożywiać" jego poszczególne części. Jest to możliwe, bo w trakcie tworzenia instalacji wybrano kilkadziesiąt fragmentów obrazu, które opracowano w formie animacji. W ten sposób poszczególne sceny ożywają, a przedstawione historie są kontynuowane, pokazując portowe życie miasta nad Morzem Chińskim.

Instalacja działa w oparciu o wymyślone przez informatyków z Gliwic autorskie środowisko programistyczne, służące pełnemu odwzorowaniu świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Powstałe w ten sposób trójwymiarowe wizualizacje mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, np. w edukacji, inżynierii przemysłowej, architekturze, medycynie czy wojskowości. Chodzi o tworzące wirtualną rzeczywistość aplikacje z rozbudowaną grafiką 3D oraz systemy projekcji trójwymiarowego obrazu.

Chiński projekt to efekt współpracy, nawiązanej przez gliwicką spółkę z Jeffrey'em Shaw - światowej sławy pionierem wirtualnej rzeczywistości.

Z usług gliwickiej firmy korzystały takie światowe firmy jak BP, Boeing, Orange czy ExxonMobil, a w Polsce Tauron czy Jastrzębska Spółka Węglowa. Jednym ze stałych klientów spółki jest Saudi Aramco - koncern petrochemiczny z Arabii Saudyjskiej, dla którego stworzono zestaw aplikacji symulujących działanie maszyn i urządzeń, prezentację przekrojów geologicznych oraz rozwiązanie służące do obsługi największej na świecie "jaskini" wirtualnej rzeczywistości w ośrodku badawczo-szkoleniowym Saudi Aramco.(PAP)

mab/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)