Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Głód na Ukrainie w latach 20. to nie ludobójstwo

0
Podziel się:

W najgorszym okresie Wielkiego Głodu umierało do 25 tys. ludzi dziennie.

Głód na Ukrainie w latach 20. to nie ludobójstwo
(kmu.gov.ua)

Wbrew oczekiwaniom części Ukraińców Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy nie uznało Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo, ograniczając się w przyjętej rezolucji do zapisu o _ masowym głodzie _ początku lat 30. w byłym ZSRR. Taką decyzję popiera prezydent Wiktor Janukowycz (na zdjęciu).

_ - Za uznaniem Wielkiego Głodu za ludobójstwo na narodzie ukraińskim głosowało 21 deputowanych, a 55 było przeciw _ - podała gazeta internetowa _ Ukrainska Prawda _ z powołaniem się na media rosyjskie.

Jak informowała wcześniej, sprawozdawcą w sprawie Wielkiego Głodu w Zgromadzeniu był jego obecny przewodniczący, Turek Mevlut Cavusoglu. Polityk ten _ wchodzi do grupy Europejscy Demokraci, znajdującej się w strefie wpływu Rosjan _ - podkreśliła _ Ukrainska Prawda _.

Wcześniej wizytę w Strasburgu złożył prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Z trybuny Zgromadzenia Parlamentarnego RE oświadczył on, że Wielki Głód z lat 30. na Ukrainie nie może być uznany za ludobójstwo, gdyż Ukraińcy jako naród nie byli celem akcji, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi.
Podkreślił, że głód był _ wspólną tragedią _ wszystkich mieszkańców Związku Radzieckiego z okresu rządów Józefa Stalina. Podobne słowa zawarto w uchwalonej w środę rezolucji ZG Rady Europy.

Stanowisko Janukowycza stoi w całkowitej sprzeczności ze stanowiskiem jego poprzednika, prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki, który był głównym rzecznikiem przywrócenia pamięci o Wielkim Głodzie.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)