Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Główny Lekarz Weterynarii: nie informujmy służb o każdym martwym ptaku

0
Podziel się:

16.2.Warszawa (PAP) - Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof
Jażdżewski zaapelował na czwartkowej konferencji prasowej, by nie
zgłaszać służbom każdego znalezionego martwego ptaka.
"Najważniejsze są ptaki w z grupy najwyższego ryzyka - wodne i
drapieżne. Pozostałe należy zgłaszać tylko jeżeli padło ich więcej
- kilkanaście, kilkadziesiąt" - dodał.

16.2.Warszawa (PAP) - Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski zaapelował na czwartkowej konferencji prasowej, by nie zgłaszać służbom każdego znalezionego martwego ptaka. "Najważniejsze są ptaki w z grupy najwyższego ryzyka - wodne i drapieżne. Pozostałe należy zgłaszać tylko jeżeli padło ich więcej - kilkanaście, kilkadziesiąt" - dodał.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Trybusz poinformował. że według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 13 lutego tego roku, na ptasią grypę zachorowało dotychczas 169 osób, z których 91 osób zmarło.

Zaznaczył, że zachorowania liczone te są od 2003 r. Przypomniał, do dochodziło do nich przede wszystkim w krajach Azji Południowo- Wschodniej, a najwięcej przypadków - ponad 90, odnotowano w Wietnamie. Trybusz podkreślił, że do tej pory nie odnotowano zachorowania na ptasią grypę w krajach europejskich.

"Ocenia się, że do tej pory z powodu ptasiej grypy padło lub zostało utylizowanych blisko 200 mln ptaków. Co za tym idzie populacja ptaków zagrożona tym wirusem również liczona jest w dziesiątkach milionów. Jeśli zestawimy te dane z liczbą osób, które zachorowały to wniosek nasuwa się jeden - wirus ptasiej grypy jest dla ludzi jest wirusem bardzo mało zakaźnym" - podkreślił. (PAP)

ktl/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)