Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opel
09.02.2010 12:52

GM zainwestuje w Opla 11 mld euro, zwolni 8300 osób

Według amerykańskiego koncernu to początek nowej epoki w dziejach niemieckiej marki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(charlesdyer/CC/Flickr)


_ _

_ - Amerykański koncern General Motors zainwestuje w spółkę Opel/Vauxhall 11 mld euro do 2014 roku _- poinformował prezes GM Europe Nick Reilly. Prezes koncernu potwierdził, że redukcje zatrudnienia obejmą 8300 miejsc pracy, w tym 40 w Polsce.

Z opublikowanych planów GM wynika, że cięcia ominą fabrykę Opla w Gliwicach oraz w Ellesmere Port w Wielkiej Brytanii. Likwidacji ulegnie jednak 40 miejsc pracy w działach sprzedaży i administracji Opla w Polsce.

_ - Opel/Vauxhall zredukuje swoje moce produkcyjne o 20 procent, by dopasować się do bieżącej oraz przewidywanej sytuacji na rynku. Redukcje dotkną większość europejskich zakładów i obejmą 1300 zatrudnionych w pionie sprzedaży i administracji oraz 7000 pracowników pionu produkcyjnego _ - poinformowało kierownictwo GM Europe.

Potwierdzono zamiar zamknięcia fabryki Opla w Antwerpii w Belgii, gdzie pracę straci 2377 osób na produkcji oraz 110 w administracji. W czterech niemieckich fabrykach Opla pracę straci 3911 osób, najwięcej w Bochum (1799). Opel/Vauxhall zatrudnia około 48 tysięcy pracowników.

_ - Nie mamy czasu do stracenia, Potrzebujemy realistycznego planu w obliczu ogromnej presji gospodarczej _ - powiedział Reilly. Według niego GM liczy na kredyty i poręczenia od europejskich rządów w wys. 2,7 mld euro. Dziś rano koncern wystąpił do niemieckiego rządu federalnego oraz czterech krajów związkowych z zakładami Opla o wsparcie na restrukturyzację w wys. 1,5 mld euro.

Do 2014 r. GM zamierza zainwestować 11 mld euro w odnowienie 80 procent swej oferty produkcyjnej. Planuje również dalsze samochody z hybrydowym napędem elektrycznym, oprócz zapowiadanego modelu Ampera.

GM oczekuje, że załoga Opla wesprze restrukturyzację w drodze ustępstw płacowych na kwotę 265 mln euro w latach 2010-2014._ - Ogłoszone dziś plany to rozpoczęcie nowej ery dla spółki Opel/Vauxhall. To największa restrukturyzacja w najnowszej historii firmy _ - oświadczył Reilly..

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: opel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz