Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gmina Kruszwica złożyła skargę do Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

Gmina Kruszwica (woj. kujawsko-pomorskie) złożyła w poniedziałek uzupełnienie
do swojej wcześniejszej skargi skierowanej do Komisji Europejskiej ws. budowy nowej odkrywki węgla
brunatnego w miejscowości Tomisławice (Wielkopolska).

Gmina Kruszwica (woj. kujawsko-pomorskie) złożyła w poniedziałek uzupełnienie do swojej wcześniejszej skargi skierowanej do Komisji Europejskiej ws. budowy nowej odkrywki węgla brunatnego w miejscowości Tomisławice (Wielkopolska).

Skarga została przygotowana we współpracy z Greenpeace Polska i grupą niezależnych naukowców. "Postawiliśmy zarzut, że rozbudowa kopalni doprowadzi do nieodwracalnego zniszczenia obszarów Natura 2000, w tym Jeziora Gopło, przed wszystkim na skutek pompowania do niego olbrzymich ilości skażonych wód kopalnianych" - powiedział PAP rzecznik prasowy Greenpeace, Jacek Winiarski. Dodał, że teraz skarga została uzupełniona o wyniki analiz wód i konsekwencji dla przyrody.

Zdecydowaliśmy się na złożenie skargi, ponieważ mamy dosyć życia w cieniu kopalni, bo jej działalność już doprowadziła do drastycznego obniżenia poziomu wód w jeziorach naszego województwa i do spadku poziomu wód w studniach - powiedział burmistrz Kruszwicy, Tadeusz Gawrysiak. Według niego, gmina już odczuwa spadek wpływów z turystyki.

Odkrywkę buduje Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" (KWB) w Kleczewie. O wstrzymanie tej inwestycji zabiegają mieszkańcy gminy Kruszwica, których popiera Greenpeace. Kopalnia zapewnia, że nie przerwie prac, które mogłyby opóźnić oddanie do użytku nowej odkrywki. Eksploatacja węgla ma się rozpocząć pod koniec tego roku.

Według KWB, decyzja wójta o warunkach środowiskowych nowej inwestycji była szeroko konsultowana z mieszkańcami, a proces koncesyjny był zgodny z prawem geologicznym i górniczym oraz licznymi przepisami z zakresu ochrony środowiska. "Na każdym z etapów wydawania decyzji stwierdzano, że budowa odkrywki Tomisławice jest uzasadniona i nie zagrozi środowisku (...)" - napisała KWB w jednym ze swoich komunikatów.

Ekolodzy z Greenpeace protestują przeciwko budowie odkrywki od kilku miesięcy. Jak mówią, bronią klimatu przed ociepleniem i jeziora przed zgubnym wpływem przyszłej odkrywki. Twierdzą, że jej budowa może doprowadzić do opadania wód i wyschnięcia Jeziora Gopło. Ich zdaniem, po uruchomieniu "Tomisławic" ucierpi przyroda, woda z Gopła zniknie, zmniejszy się atrakcyjność tych terenów i tym samym dochody gmin z turystyki.

Kopalnia cały czas twierdzi, że dostosowała się także do przepisów UE i działa zgodnie z prawem, w oparciu o koncesje. Według wyników ekspertyzy hydrogeologicznej wykonanej dla obszarów Natura 2000 w 2008 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny, nowa odkrywka nie grozi zniszczeniem Jeziora Gopło i jego okolic.

Według Winiarskiego, skarga została oparta na wynikach badań wód oraz ocenie wpływu odkrywki Tomisławie na obszary Natura 2000, które na zlecenie Związku Gmin Zlewni Gopło wykonały dwa niezależne zespoły naukowców z uniwersytetów w Poznaniu i Toruniu. "Wykazały one, że zawartość żelaza w wodach kopalnianych przekracza od 8 do 190 razy maksymalne dopuszczalne polskim prawem stężenie, a ilość manganu od 200 do 800 razy jest wyższa od wielkości podanej przez inwestora w raporcie środowiskowym" - twierdzi Winiarski.

Jak podkreślił, naukowcy udowodnili zagrożenie dla obszarów Natura 2000 Ostoja Nadgoplańska i Jezioro Gopło, co oznacza złamanie Dyrektywy Siedliskowej i Ramowej Dyrektywy Wodnej UE.

Również w poniedziałek ekolodzy z Greenpeace złożyli wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o doprowadzenie do natychmiastowego wstrzymania zrzutu "skażonych wód kopalnianych" do Gopła i wystąpili do marszałka woj. wielkopolskiego z wnioskiem o wszczęcie procedury cofnięcia pozwolenia wodno-prawnego na zrzut wód.(PAP)

zak/ rau/ drag/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)