Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gmina wiejska Szczecinek wnioskuje do MSWiA o zmianę granic

0
Podziel się:

Rada Gminy Szczecinek (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła we wtorek
wniosek do ministra spraw wewnętrznych o taką zmianę granic administracyjnych, która pozwoli na
ponowne włączenie do gminy większości terenów dawnych sołectw Trzesieka i Świątki.

Rada Gminy Szczecinek (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła we wtorek wniosek do ministra spraw wewnętrznych o taką zmianę granic administracyjnych, która pozwoli na ponowne włączenie do gminy większości terenów dawnych sołectw Trzesieka i Świątki.

Od 1 stycznia br. oba sołectwa są częścią miasta Szczecinek. Tereny te przyłączono do niego na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lipca 2009 r. Takiej zmiany chciały władze Szczecinka uzasadniając to m.in. koniecznością kompleksowego zagospodarowania terenów wokół jeziora Trzesiecko, które wówczas tylko w części należało do miasta.

Jak powiedział PAP przewodniczący Rady Gminy Szczecinek Henryk Wyszomirski, w przyjętym we wtorek wniosku do MSWiA o zmianę granic administracyjnych uwzględniono ten argument miasta i gmina wiejska chce zostawić Szczecinkowi "znaczny obszar ziemi przylegający do jeziora, w celu swobodnego użytkowania".

Pozostałe tereny - jak napisano we wniosku do MSWiA - powinny według rady wrócić do gminy Szczecinek, gdyż "nie mają charakteru miejskiego", a "zagrodowa zabudowa, układ urbanistyczny, infrastruktura społeczna oraz więzi gospodarcze i kulturowe są charakterystyczne dla obszarów wiejskich".

Wniosek o zmianę granic gminy wiejskiej Szczecinek w środę, która jest ostatnim terminem na jego złożenie, zostanie zawieziony do wojewody zachodniopomorskiego. Potem z jego opinią będzie przesłany do MSWiA. O tym czy dojdzie do zmiany granic ostatecznie zadecyduje Rada Ministrów na jednym z posiedzeń w połowie roku.

Mieszkańcy Trzesieki i Świątek byli w ubiegłym roku przeciwni włączaniu miejscowości do Szczecinka. Dali temu dali wyraz zarówno w konsultacjach społecznych, jak i trzykrotnej blokadzie biegnącej przez Szczecinek drogi krajowej nr 11 z Kołobrzegu do Poznania.

Jesienią ub.r., gdy przyłączenie było już przesądzone, samorząd gminy wiejskiej Szczecinek wynajął prawnika, który w jego imieniu sporządził wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (TK) w tej sprawie. Prawnik wskazywał w nim m.in. na niezgodność z dwoma artykułami ustawy zasadniczej procedury stosowanej przez Radę Ministrów przy rozpatrywaniu wniosków o zmianę granic administracyjnych.

W styczniu br. TK ostatecznie uznał wniosek za bezzasadny i odmówił jego rozpoznania. Powodem było m.in. to, że co do części podnoszonych zarzutów Trybunał wypowiadał się już rozpoznając wniosek rad gmin Sicienko, Osielsko, Boguchwała oraz rady powiatów rzeszowskiego i bydgoskiego. W ogłoszonym 8 kwietnia 2009 r. wyroku TK uznał skarżone przez samorządy przepisy za zgodne zarówno z Konstytucją RP, jak i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. (PAP)

sibi/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)