Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gniezno: Warsztaty historyczne i audycje dla dzieci z wadami wzroku

0
Podziel się:

Warsztaty historyczne dla dzieci z wadami wzroku oraz cykl audycji Dotknij
historii - radiowe spotkania z Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało gnieźnieńskie muzeum
- poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka placówki Magda Robaszkiewicz.

Warsztaty historyczne dla dzieci z wadami wzroku oraz cykl audycji Dotknij historii - radiowe spotkania z Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało gnieźnieńskie muzeum - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka placówki Magda Robaszkiewicz.

Kluczowe wydarzenia z historii pierwszych Piastów, związane z nimi postacie i zabytki, życie codzienne mieszkańców dawnej Polski, ich kultura i religia - to tematyka 10 słuchowisk przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które emitowane są na antenie Polskiego Radia Merkury.

Wkrótce audycje te będą dostępne na stronie internetowej muzeum oraz w wydaniu płytowym na CD. Słuchowiska realizowane są w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski.

"Słuchowiska nawiązują do prezentowanej od kilku miesięcy w gnieźnieńskim Muzeum nowej wystawy stałej +Początki państwa polskiego+. Z jednej strony rozszerzają poruszane na niej wybrane wątki historyczne, z drugiej zawierają audiodeskrypcję dziesięciu zabytków, które można zobaczyć na ekspozycji" - powiedziała Robaszkiewicz.

Projekt słuchowisk ma upowszechnić zasoby muzealne osobom niewidomym i słabowidzącym. Ich scenariusze opracowywane były głównie z myślą o młodych słuchaczach.

"Dzięki słuchowiskom można przenieść się w sam środek życia w piastowskim grodzie, poznać historię św. Wojciecha wypisaną na kwaterach Drzwi gnieźnieńskich czy wysłuchać opowieści dawnych kronikarzy o Zjeździe gnieźnieńskim. Uzupełniają je wypowiedzi pracowników Muzeum, dla których wydarzenia sprzed ponad 1000 lat to w pewnym sensie codzienność i sens poszukiwań naukowych" - powiedziała Robaszkiewicz.

Słuchowiska są też wstępem do pilotażowych warsztatów muzealnych dla dzieci z dysfunkcją wzroku.

"W poniedziałek mieliśmy grupę uczniów ze szkół integracyjnych. Po wysłuchaniu audycji zapoznali się oni z metodami budowy i materiałami używanymi do stawiania chaty wczesnosłowiańskiej czy sposobów żywienia w tamtych czasach. Każdy warsztat będzie poświęcony innej tematyce, za tydzień planujemy prezentacje militariów wczesnych Słowian" - powiedziała Robaszkiewicz.

Słuchowiska mają być też udostępniane innym zainteresowanym rozgłośniom radiowym. Płyty CD z audycjami trafią do szkół integracyjnych i tych zajmujących się uczniami z dysfunkcjami wzroku. (PAP)

kpr/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)