Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Google sponsorem Wikipedii?

0
Podziel się:

Jeśli encyklopedia internetowa nie otrzyma finansowego wsparcia, za cztery miesiące przestanie działać.

Google sponsorem Wikipedii?
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Fundacja Wikipedia, utrzymująca największą encyklopedię online - Wikipedia, ma środki jedynie na 3-4 miesiące działania. Są już chętni do jej sponsorowania - amerykańskie fundusze venture capital oraz firma Google.

Według agencji AP, prezes Fundacji Wikipedia, Florence Devouard poinformowała 12 lutego na konferencji Lift07, że fundacja posiada środki na działanie i zasilanie encyklopedii Wikipedia jedynie przez 3-4 miesiące. Fundacja potrzebowała bowiem 4-5 mln USD rocznie, zaś w momencie_ Na zdjęciu współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales podczas wizyty w Polsce. _ ogłoszenia oświadczenia Devouard na koncie jej znajdowało się jedynie 1,1 mln USD.

W 2007 roku Fundacja ma też zwiększone zapotrzebowanie na kapitał - planowane było praktycznie dwukrotne powiększenie zasobów sprzętu informatycznego, co miało pozwolić na zachowanie szybkiego dostępu internautów do rozrastającej się encyklopedii.

Według informacji przekazywanych przez amerykańskie portale informacyjne (m.in. Slashdot, Yahoo) dofinansowaniem Fundacji Wikipedia zainteresowała się największa amerykańska firma działająca w sieci - Google. Jednak Google w oświadczeniu dla mediów nie potwierdził tej informacji.

Według telewizji CNN, dofinansowaniem Fundacji Wikipedia są też zainteresowane dwa amerykańskie fundusze venture capital. W 2006 roku wszystkie firmy venture capital w USA zainwestowały w światowe firmy internetowe 4 mld USD i rynek ten należy dla nich do najważniejszych.

| Co to jest Wikipedia? |
| --- |
| Powstała w 2001 roku Wikipedia jest największą encyklopedią internetową. Posiada 200 wersji językowych, z czego największa jest wersja angielska posiadająca ponad 1 635 000 haseł. Wersja polska posiada 347 tys. haseł. Istnieją także wersje w językach lokalnych i dialektach np. katalońskim, baskijskim, walijskim, gaelickim czy kaszubskim. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)