Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gorbaczow krytykuje rozszerzenie NATO

0
Podziel się

Amerykanie i Niemcy nie dotrzymali słowa - uważa były prezydent Związku Radzieckiego.

Gorbaczow krytykuje rozszerzenie NATO
(PAP/EPA)
bDBtYCSZ

*Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow skrytykował rozszerzenie NATO na wschód. W opublikowanej w czwartek rozmowie z dziennikiem _ Bild _ nazwał je _ otwartym rachunkiem _ między Zachodem a Rosją. *

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były sekretarz stanu USA James Baker i inni zapewnili mnie, że NATO nie ruszy się ani o centymetr na wschód. Amerykanie nie dotrzymali obietnicy, tak samo jak Niemcy. Być może nawet zacierali ręce z radości, że udało im się nabrać Rosjan" - powiedział Gorbaczow. - _ I co to dało? Tylko tyle, że Rosjanie nie wierzą już w zachodnie obietnice _ - dodał.

Według Gorbaczowa Rosja i Niemcy są dziś partnerami, jednak Niemcy również _ nie są odporne na podszepty z daleka _. _ Na przykład takie: im dłużej nie pozwoli się Rosji stanąć na nogi, tym łatwiej będzie złapać dla siebie tłuste kąski. Ale to nie przejdzie! _ - uważa Gorbaczow.

bDBtYCTb

Dodał, że _ dałby sobie rękę uciąć _ za to, iż Rosja pozostanie wiarygodnym partnerem, ale wówczas gdy będzie traktowana jak równy.

Były prezydent ZSRR przyznał też, że już na początku lat 80. ubiegłego stulecia, gdy przywódcą Związku Sowieckiego był Leonid Breżniew, na Kremlu zastanawiano się nad ewentualnością zjednoczenia Niemiec.
_ Wiedziałem, że to historia stworzyła problem podziału Niemiec i historia go rozwiąże _ - powiedział. Dodał jednak, że jeszcze w czerwcu 1989 r., w czasie jego wizyty w RFN razem z Helmutem Kohlem uznali, że zjednoczenie to _ kwestia na XXI wiek _. _ W listopadzie 1989 r. upadł mur berliński. Historia chętnie udziela lekcji zarozumialcom... _ - powiedział Gorbaczow.

bDBtYCTh
bDBtYCTC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)