Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górniak: ten rok był trudny dla rynku pracy

0
Podziel się:

2013 rok był trudnym rokiem z punktu widzenia rynku pracy; wyraźnie spadł
odsetek firm, które chcą zatrudniać nowych pracowników - powiedział prof. UJ Jarosław Górniak,
otwierając we wtorek w PAP debatę "Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?".

2013 rok był trudnym rokiem z punktu widzenia rynku pracy; wyraźnie spadł odsetek firm, które chcą zatrudniać nowych pracowników - powiedział prof. UJ Jarosław Górniak, otwierając we wtorek w PAP debatę "Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?".

Prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił IV edycję badania Bilans Kapitału Ludzkiego, podkreślił, że od 2010 roku poziom przedsiębiorstw, które chcą zatrudniać nowych pracowników, był stabilny i oscylował wokół 17 proc., a wiosną 2013 r. spadł do 14 proc. Dodał, że spowolnienie najbardziej widoczne było w branżach: budowlanej i transportowej. Dlatego - jak mówił - zawody robotnicze dają perspektywę zatrudnienia tylko tym osobom, które spełniają oczekiwania pracodawców.

Z badania Bilans Kapitału Ludzkiego wynika ponadto, że pracodawcy potrzebują mniej pracowników, a ci, którzy chcą zatrudniać, nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów. We wzroście zatrudnienia przeszkadzają koszty pracy i niestabilna sytuacja gospodarcza.

Wnioskom płynącym z badania Bilans Kapitału Ludzkiego jest poświęcona wtorkowa debata w PAP. Jej uczestnicy poszukają m.in. powodów rosnących trudności firm w znalezieniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Będą się starać także odpowiedzieć na pytanie, czy zmniejszenie zapotrzebowania firm na pracowników zapowiada negatywny trend, czy też jest chwilową reakcją na przedłużające się spowolnienie gospodarcze.

Największe zmniejszenie potrzeb zatrudnienia nastąpiło w województwie mazowieckim (60-proc. redukcja zapotrzebowania na nowych pracowników - o około 75 tys. osób). Jak podkreślają autorzy raportu podsumowującego wyniki badania, "jeśli przyjąć, że Mazowsze jest soczewką skupiającą zmiany gospodarcze zachodzące w całym kraju, to potwierdza to znaczne spowolnienie gospodarki".

Jednocześnie wzrósł odsetek firm, które, chcąc zatrudnić nowe osoby, ale nie mogą znaleźć na rynku kompetentnych kandydatów. Ta prawidłowość powtarza się na przestrzeni ostatnich lat - w 2010 r. i 2011 r. trudności rekrutacyjnych doświadczyło 75 proc. pracodawców, w 2012 r. 76 proc., a w 2013 r. - 78 proc.

84 proc. pracodawców, którzy mieli problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników narzekało, że kandydaci nie mieli kompetencji zawodowych, samoorganizacyjnych i interpersonalnych, a także doświadczenia i chęci do pracy.

Od lat najtrudniej znaleźć kompetentnych robotników wykwalifikowanych (np. robotników budowlanych, kierowców ciężarówek, operatorów ciężkiego sprzętu i spawaczy)
, pracowników usług (kucharzy czy sprzedawców)
i specjalistów (m.in. przedstawicieli handlowych, programistów aplikacji, księgowych).

Bilans Kapitału Ludzkiego to jeden z największych projektów badawczych w Polsce i Europie. W sumie w ciągu pięciu kolejnych edycji badanie obejmie 350 tys. respondentów - pracodawców, pracowników, bezrobotnych, absolwentów. We wtorek opublikowano jedynie wnioski z badania pracodawców, które zrealizowano między 5 marca a 22 czerwca 2013 r. (PAP)

dol/ her/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)