Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorolski Święto i Wawrzyńcowe Hudy w Tygodniu Kultury Beskidzkiej

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska), a także
Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach na Żywiecczyźnie są ostatnimi akordami 46. Tygodnia Kultury
Beskidzkiej, jednego z największych w Europie festiwali folklorystycznych. Impreza w niedzielę
dobiegnie końca.

Biała (PAP) - Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska), a także Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach na Żywiecczyźnie są ostatnimi akordami 46. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednego z największych w Europie festiwali folklorystycznych. Impreza w niedzielę dobiegnie końca.

Podczas 62. Gorolskigo Święta, na estradzie w Lasku Miejskim w Jabłonkowie na Zaolziu wystąpią zespoły folklorystyczne z Turcji, Chorwacji, Ekwadoru, Słowacji, a także z Polski i Zaolzia. Koncerty gromadzą tradycyjnie wiele tysięcy widzów.

Wokół amfiteatru, na specjalnych stoiskach, członkowie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej prezentują i sprzedają wyroby rękodzielnicze oraz specjały góralskiej kuchni.

W niedzielę ulicami Jabłonkowa przejdzie pochód przedstawicieli kół PZKO.

Gorolski Święto w Jabłonkowie organizują Polacy mieszkający na Zaolziu w Republice Czeskiej. Imprezę zapoczątkowały ludowe festyny polskie w latach 1947-48. Do Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego należy około 20 tys. Polaków spośród około 60 tys. zamieszkujących Zaolzie.

W Ujsołach na Żywiecczyźnie w nocy z soboty na niedzielę zapłoną natomiast hudy - wysokie na kilka metrów ogniska. Tradycyjnym Wawrzyńcowym Hudom będą towarzyszyły występy zespołów z Republiki Czeskiej, Grecji i Polski.

Zwyczaj palenia ognisk w noc poprzedzającą dzień świętego Wawrzyńca wywodzi się z XVII wieku. Przypomina o epidemii cholery, która nawiedziła okolicę. Rozpalono wówczas ogromne ogniska i choroba ustała.

Na estradzie w Żywcu w sobotę wieczorem odbył się koncert finałowy XVI Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce i Europie. Festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku i stanowiła wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o prezentację grup z Podhala i Zaolzia. W kolejnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)

szf/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)