Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzów Wlk.: Nowe kierunki w lubuskich uczelniach

0
Podziel się:

"Ochrona dóbr kultury" i "fizyka techniczna" to m.in. nowe
kierunki, które otworzyły dla przyszłych studentów lubuskie uczelnie. Największą popularnością
cieszą się "energetyka", "ekonomia" i "bezpieczeństwo narodowe".

"Ochrona dóbr kultury" i "fizyka techniczna" to m.in. nowe kierunki, które otworzyły dla przyszłych studentów lubuskie uczelnie. Największą popularnością cieszą się "energetyka", "ekonomia" i "bezpieczeństwo narodowe".

W piątek minął pierwszy termin rekrutacji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, gdzie nowością jest "ochrona dóbr kultury" ze specjalnościami "muzealnictwo" i "zabytkoznawstwo".

"To unikalny kierunek na skalę naszego regionu. Został uruchomiony, by na rynek pracy wypuścić fachowców w tej dziedzinie, ponieważ takich brakuje" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa sulechowskiej uczelni Ewa Markowicz.

Absolwenci "ochrony dóbr kultury" mogą znaleźć pracę m.in. w instytucjach kultury, ale eksperci od dzieł sztuki poszukiwani są również w służbach celnych, urzędach administracji publicznej czy w policji.

Jak dotąd największą popularnością w sulechowskiej PWSZ cieszy się "administracja" oraz "energetyka".

"+Turystyka i rekrutacja+, +technologia żywności i żywienie człowieka+, +ogrodnictwo+ również cieszą się popularnością wśród maturzystów, ale w tym przypadku podań jest o połowę mniej niż na +administrację+ czy +energetykę+" - dodała Markowicz.

Spore zainteresowanie wzbudza "energetyka" jako kierunek zamawiany. Osoby, które w tym roku akademickim zostaną przyjęte na ten kierunek w trybie stacjonarnym, mają szansę na otrzymanie stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie (niezależnie od innych stypendiów).

O przyznaniu takiego stypendium w pierwszym semestrze będą decydować oceny ze świadectwa maturalnego, a w kolejnych - osiągane wyniki.

Ponad 2500 maturzystów uczestniczyło w pierwszym naborze na studia na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ), gdzie największe powodzenie zyskały: "bezpieczeństwo narodowe", "budownictwo", "ekonomia", "filologia" ze specjalnością "filologia angielska" oraz "zarządzanie". W ofercie na rok akademicki 2012/2013 pojawiły się: "fizyka techniczna" na Wydziale Fizyki i Astronomii oraz na Wydziale Humanistycznym na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia "filologia" ze specjalnością "filologia angielska".

Obecnie jedynie na studiach doktoranckich na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ kandydaci mają możliwość studiowania w języku obcym.

Drugi nabór na studia stacjonarne pierwszego stopnia trwa do 17 września.

Ponad tysiąc miejsc na studia oferuje PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim.

"+Bezpieczeństwo narodowe+, +ekonomia+, +języki obce+ oraz +mechanika i budowa maszyn+ to najbardziej oblegane kierunki. Nasza oferta studiów wynika z potrzeb rynku pracy, na którym poszukiwani są absolwenci kierunków technicznych" - powiedział PAP prorektor uczelni dr Przemysław Słowiński.

Jak dodał, w gorzowskiej PWSZ coraz liczniej chcą studiować osoby niepełnosprawne.

"Chętnych mamy nawet ze Starogardu Gdańskiego. Nasze obiekty w większości są po remontach, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mamy dla nich także specjalne urządzenia, które ułatwiają poruszanie się po obiektach szkoły" - dodał.

W językach obcych można studiować filologie obce, a ciekawostką jest, że studenci pedagogiki otrzymują podwójny dyplom ukończenia studiów - PWSZ w Gorzowie oraz Hochschule Lausitz w Cottbus. (PAP)

mrd/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)