Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzów Wlkp.: Historyczna makieta miasta w Muzeum Lubuskim

0
Podziel się:

Makieta XVII-wiecznego Gorzowa stała się jednym z centralnych
elementów stałej ekspozycji, zatytułowanej "Gorzów na szlakach historii", mieszczącej się w
zabytkowym Spichlerzu (oddział Muzeum Lubuskiego). W piątek odbyło się jej uroczyste odsłonięcie.

Makieta XVII-wiecznego Gorzowa stała się jednym z centralnych elementów stałej ekspozycji, zatytułowanej "Gorzów na szlakach historii", mieszczącej się w zabytkowym Spichlerzu (oddział Muzeum Lubuskiego). W piątek odbyło się jej uroczyste odsłonięcie.

Historyczny wygląd miasta z XVII w. powstał na podstawie szczegółowej dokumentacji gromadzonej przez pracowników muzeum. Muzealnicy dotarli do planów miasta znajdujących się w archiwach w Berlinie i Sztokholmie oraz konsultowali się z historykami z innych muzeów, jak też regionalistami i specjalistami w dziedzinie zabytkowej architektury obronnej.

Makieta w skali 1:300 zajmuje ok. 16 m kwadratowych. Ukazuje Landsberg (dawna nazwa Gorzowa Wielkopolskiego) w I połowie XVII wieku i jego najbliższe okolice.

To pełnoplastyczny kształt miasta z tego okresu, uwzględniający zarówno elementy obronne sięgające rozwiązań sprzed lokacji miasta, tj. relikty słowiańskich grodzisk wokół założenia miejskiego, średniowieczne mury miejskie z basztami oraz nowożytne konstrukcje obronne.

Makieta dała możliwość ukazania ukształtowania terenu i podkreślenia roli rzeki Warty w procesie jego urbanizacji, np. w trakcie akcji osuszania tzw. Błot Warciańskich w II poł. XVIII wieku. Według dyrektora gorzowskiego muzeum walory tej prezentacji są nie do przecenienia dla zrozumienia pełnej historii miasta i regionu.

Miniatura XVII-wiecznego Gorzowa znajduje się na parterze Spichlerza wraz z ekspozycją o urbanistyce i kartografii. Wyposażona została w instalacje multimedialne.

Budowa makiety była możliwa dzięki dotacji samorządu lokalnego, który przekazał na ten cel muzeum 80 tys. zł. Autorem makiety jest Jan Gottwald z Krakowa.

Pierwszym etapem budowy miniaturowego miasta była wizualizacja komputerowa, która powstała w maju br. Kolejne miesiące zajęło budowanie poszczególnych budynków i budowli oraz innych elementów krajobrazu. Wśród wykorzystanych tworzyw jest drewno, materiały syntetyczne i inne, które są tajemnicą warsztatu Gottwalda.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Lubuskiego Wojciech Popek, efekt tej pracy robi wrażenie. Makieta została wykonana z dbałością o najmniejsze szczegóły, a materiały sprawiają wrażenie naturalnych, m.in. strzechy i gonty na domach czy uprawy czterech gatunków winorośli na stokach okalających miasto, z których każde mają inny odcień.

Dowodem o dbałości o szczegóły jest także figura Rolanda (symbol jurysdykcji miasta) znajdująca się niegdyś naprzeciw nie istniejącego już ratusza, na obecnym Starym Rynku w Gorzowie. Jest miniaturowa, jednak w powiększeniu widać, z jakim kunsztem została wykonana.

Najwyższym obiektem na makiecie jest gorzowska katedra, która ma wysokość ok. 30 cm. To jeden z nielicznych budynków, który zachował się do naszych czasów i cały czas jest najbardziej charakterystycznym elementem architektury Gorzowa.

Makieta stała jest jednym z najważniejszych elementów rozwijanego projektu pod nazwą "Muzeum Gorzowa", które mieści się w Spichlerzu przy ul. Fabrycznej. Są tam już ekspozycje poświęcone historii miasta i działalności lokalnych artystów.

Parter i całe pierwsze piętro Spichlerza poświęcone będzie historii miasta od pradziejów poprzez wczesne średniowiecze do 1945 roku. Na drugim piętrze natomiast prezentowana będzie powojenna historia miasta, aż po współczesność.

Gorzowianie ciekawi wyglądu ich miasta przed 400 laty mogą odwiedzić Spichlerz także w najbliższy weekend. (PAP)

mmd/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)