Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzów Wlkp.: Powstał plan rozwoju transportu publicznego

0
Podziel się:

Rozwój sieci tramwajowej, utworzenie centrum obsługi dla
pasażerów komunikacji kolejowej, autobusowej i miejskiej - to główne założenia przygotowanego przez
władze Gorzowa Wielkopolskiego planu rozwoju transportu publicznego na lata 2014-25.

Rozwój sieci tramwajowej, utworzenie centrum obsługi dla pasażerów komunikacji kolejowej, autobusowej i miejskiej - to główne założenia przygotowanego przez władze Gorzowa Wielkopolskiego planu rozwoju transportu publicznego na lata 2014-25.

Jak poinformowała PAP dyr. gabinetu prezydenta Gorzowa Anna Zaleska, ostateczny kształt projektu jest efektem trwających kilka tygodni konsultacji społecznych. 18 grudnia br. podczas sesji Rady Miasta propozycja prezydenta zostanie poddana pod głosowanie.

Zgodnie z projektem w ciągu najbliższych kilku lat miasto ma wyremontować 8,5 km eksploatowanych tras tramwajowych i wybudować kilka nowych - o łącznej długości 12,9 km toru pojedynczego.

Nowe linie wraz z pętlą tramwajową mają powstać na największym gorzowskim Osiedlu Górczyn. Jedna z nich ma prowadzić do znajdującego się w jego obrębie szpitala wojewódzkiego.

Plan zakłada modernizację 18 obecnie używanych wagonów tramwajowych oraz zakup 15 nowych niskopodłogowych wagonów o standardowej pojemności 150 pasażerów. Ponadto zostanie zakupiony i wdrożony inteligentny system zarządzania ruchem i system informacji dynamicznej na przystankach i w pojazdach, w internecie i urządzeniach mobilnych.

Przygotowana koncepcja zakłada także utworzenie zintegrowanego dworca, który stanie się centrum obsługi pasażerów dla komunikacji kolejowej, autobusowej (zarówno lokalnej jak i dalekobieżnej) oraz komunikacji miejskiej. W jego rejonie będą się rozpoczynać i kończyć trasy większości linii podmiejskich gorzowskiej komunikacji.

Ponadto planowane jest wprowadzenie biletów czasowych, które umożliwiłyby przesiadki, oraz objęcie komunikacją miejską nowych osiedli.

Zgodnie z przyjętym w projekcie harmonogramem, realizacja planu ma rozpocząć się w IV kwartale przyszłego roku, a zakończyć do końca 2021 roku. Koszty przedsięwzięcia oszacowano na ok. 406 mln zł.

Miasto przewiduje, że pieniądze na 85 proc. wydatków na infrastrukturę i 50 proc. na zakup środków transportowych pokryje dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

"Do ministerstwa trafiła 30 listopada br. fiszka projektowa. Czekamy na informację zwrotną. Liczymy na dofinansowanie z funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój infrastruktury i ochronę środowiska" - powiedziała PAP Zaleska. (PAP)

mmd/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)