Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Goście Zjazdu ZNP: trzeba poprawić sytuację nauczycieli

0
Podziel się:

O lepszą pozycję zawodową nauczycieli, zwiększenie ich pensji i poprawienie
warunków pracy zaapelowali goście 40. Zjazdu Związku Nauczycielstwa Polskiego, m.in. wicepremier
Waldemar Pawlak, szef SLD Grzegorz Napieralski oraz przewodniczący OPZZ Jan Guz.

O lepszą pozycję zawodową nauczycieli, zwiększenie ich pensji i poprawienie warunków pracy zaapelowali goście 40. Zjazdu Związku Nauczycielstwa Polskiego, m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, szef SLD Grzegorz Napieralski oraz przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Ich zdaniem, rząd powinien dotrzymać obietnic dot. poprawy sytuacji nauczycieli.

W piątek kontynuowane są obrady 40. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP, na którym jego uczestnicy przygotują program działalności organizacji na najbliższe cztery lata. W spotkaniu uczestniczy 300 delegatów ZNP z całej Polski, a także przedstawiciele organizacji związków oświatowych z zagranicy. W czwartek delegaci wybrali nowe władze - prezesem ZNP ponownie został Sławomir Broniarz.

"Bardzo ważne jest, aby popracować nad określeniem lepszej pozycji zawodowej nauczycieli, a także w szerszym zakresie wspierać elementy, które wiążą się nie tylko z edukacją, ale także z wychowaniem, i to dotyczy szczególnie wychowania przedszkolnego. Istotne jest także tworzenie możliwości grupowania szkół" - mówił wicepremier Waldemar Pawlak, podkreślając, że wszelkie zmiany, które zaproponuje rząd, wymagają zgody nauczycieli.

Wystąpienie Pawlaka delegaci przyjęli oklaskami, gdy mówił o zmianie profilu nauczania w gimnazjach. "Potrzebna jest tu pozytywna zmiana. Nie da się tego zawrócić, ale można to uzupełnić w taki sposób, żeby te gimnazja podnosić bardziej w kierunku szkół średnich, żeby ta młodzież miała możliwość większego zaangażowania się w edukację i możliwość lepszego wyboru swojej drogi" - powiedział Pawlak.

W jego ocenie, jakość edukacji w polskich szkołach poprawi wprowadzenie do programu nauczania nowego przedmiotu - filozofii. "Trzeba zacząć uczyć filozofii od szkoły podstawowej. To możemy zrealizować, aby ludzie byli mądrzejsi, aby lepiej rozumieli rzeczywistość, aby nie dali się ogłupiać, aby po prostu budowali cywilizację, która jest dynamiczna i wartościowa; duchowa, a nie tylko materialna" - zakończył wystąpienie wicepremier.

Szef SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że Sojusz zawsze będzie wspierał inicjatywy ZNP. "Dlatego, że uważamy, że edukacja to podstawa i edukacja to jest szansa dla każdego kraju, a szczególnie dla Polski. Dobrze wykształcony młody człowiek, to człowiek, który może stanąć z podniesioną głową w zjednoczonej Europie i być konkurencyjny dla swoich rówieśników" - zauważył Napieralski.

"Potrzebujemy dobrze opłacanych nauczycieli i świetnie przygotowanych, nauczycieli z autorytetem równym rodzicom" - podkreślił szef SLD i obiecał, że Sojusz będzie pilnował obietnic rządu, dotyczących stałego podnoszenia pensji nauczycieli.

Według niego, w parlamencie należy uchwalić ustawę dot. narodowego planu budowy przedszkoli i żłobków. "To jest bardzo istotne zadanie, tak jak się buduje drogi i boiska i inne przedsięwzięcia infrastrukturalne tak samo musimy budować przedszkola i żłobki. Wiemy dokładnie, że niespełna 50 proc. dzieci może chodzić do przedszkola, a niespełna 3 proc. naszych pociech i maluszków może być w żłobku" - mówił Napieralski.

Największe brawa szef SLD zebrał, gdy przestrzegał przed prywatyzacją edukacji, a także, gdy mówił o specjalnej subwencji z budżetu państwa na prowadzenie przedszkoli, "tak, aby były naprawdę publiczne".

Z kolei zdaniem szefa OPZZ Jana Guza, "płace polskich nauczycieli powinny być na poziomie europejskim". "Edukacja jest barometrem życia społecznego i gospodarczego. Wszystkie programy rozwojowe, antykryzysowe, począwszy od Strategii Lizbońskiej, a kończąc na europejskim planie stabilizacyjnym, oparte są właśnie na edukacji i wiedzy. Wniosek jest z tego taki, że pracy dla nauczycieli nie powinno zabraknąć" - powiedział Guz.

Podczas Zjazdu ZNP list od prezydenta Bronisława Komorowskiego do delegatów ZNP przeczytała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta prof. Irena Wójcicka.

W liście prezydent Komorowski pogratulował delegatom, że ich związek istnieje już 105 lat; podkreślił też, że jest to największa i najstarsza organizacja oświatowa w Polsce. Jak dodał, zagadnienia narodowej edukacji i oświaty znajdą miejsce w utworzonym przez niego Forum Debaty Publicznej.

W imieniu prezydenta prof. Wójcicka uhonorowała także dwóch przedstawicieli ZNP: Urszulę Polak i Jerzego Waruszewskiego - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty i za działalność społeczną i związkową".

W trakcie Zjazdu głos zabrali także przedstawiciele związków oświatowych z zagranicy, m.in. sekretarz generalny Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki Martin Romer, a także gość z Haiti, sekretarz związku zawodowego CATH Fignole Saint Cyr, który podziękował delegatom za zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi.

  1. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP zakończy się w sobotę. Delegaci przyjmą wtedy uchwały i wnioski dotyczące programu działania ZNP w kadencji 2010-2014 oraz ewentualne zmiany w statucie Związku. Podczas sobotnich obrad planowane jest wystąpienie minister edukacji Katarzyny Hall i przewodniczącego komitetu stałego Rady Ministrów Michała Boniego.(PAP)

nno/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)