Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gosiewski: projekt ustawy kompetencyjnej w poniedziałek w Sejmie

0
Podziel się:

Przygotowana przez klub PiS nowela tzw.
ustawy kompetencyjnej zabezpiecza zapisy Traktatu z Lizbony, takie
jak Protokół Brytyjski, mechanizm z Joaniny, czy dodatkowe
deklaracje rządu polskiego złożone do Traktatu - powiedział w
piątek szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Przygotowana przez klub PiS nowela tzw. ustawy kompetencyjnej zabezpiecza zapisy Traktatu z Lizbony, takie jak Protokół Brytyjski, mechanizm z Joaniny, czy dodatkowe deklaracje rządu polskiego złożone do Traktatu - powiedział w piątek szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił tego dnia przed południem, że projekt nowelizacji, nad którym pracował klub PiS, jest już gotowy. Gosiewski potwierdził zaś nieoficjalne informacje, że projekt trafi do laski marszałkowskiej w poniedziałek.

Nowelizacja ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawie członkostwa Polski w UE była jednym z punktów uzgodnionego przez premiera i prezydenta na Helu kompromisu w sprawie ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

J. Kaczyński, który w piątek zapoznał się z ostatecznym projektem, był pytany przez dziennikarzy o techniczne możliwości odejścia od Protokołu Brytyjskiego. Odparł, że byłoby to możliwe przez zmianę umowy międzynarodowej.

Czyli - jak mówił - za akceptacją wszystkich państw, które są stronami umowy i następnie drogą nowej ratyfikacji, do której są potrzebne dwie trzecie większości głosów w Sejmie, dwie trzecie w Senacie oraz podpis prezydenta.

"Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie szybko przyjęta przez parlament tak, aby pan prezydent mógł podpisać jednocześnie i ratyfikację Traktatu i tę ustawę" - powiedział na konferencji prasowej Gosiewski, który nie chciał jednak mówić o szczegółowych zapisach projektu.

"Mogę powiedzieć, że (projekt PiS) wypełnia to, co zostało opisane w porozumieniu pana prezydenta i pana premiera" - powiedział Gosiewski.

Zaznaczył także, że ustawa "zabezpiecza ważne zdobycze Traktatu z Lizbony, m.in. takie jak Protokół Brytyjski, mechanizm z Joaniny, czy też ważne deklaracje (...) złożone przez rząd polski".

Mechanizm z Joaniny dotyczy głosowania w Radzie UE. Na razie mają obowiązywać w niej dotychczasowe, korzystne dla Polski zasady, które przewiduje Traktat z Nicei.

Po 1 listopada 2014 ma zacząć obowiązywać system podwójnej większości państw (55 proc.) i obywateli (65 proc.) przepisany z projektu eurokonstytucji. Do zablokowania decyzji potrzeba będzie ponad 45 proc. państw lub 35 proc. ludności zamieszkującej co najmniej cztery państwa. Przez prawie trzy kolejne lata - od 1 listopada 2014 do 31 marca 2017 roku - każdy kraj będzie mógł zażądać jednak powtórnego głosowania w systemie nicejskim i jeśli zbuduje mniejszość blokującą - decyzja nie zapadnie.

Od marca 2017 roku nie będzie już jednak możliwości głosowania metodą nicejską, ale kraje będą mogły zastosować hamulec bezpieczeństwa przewidziany w tzw. kompromisie z Joaniny. Pozwala on na odwlekanie podejmowania decyzji w Radzie przez "rozsądny czas". Mechanizm będzie mógł być użyty, jeśli wystąpią o to kraje reprezentujące co najmniej 19 proc. ludności UE - tyle, ile dziś mają np. łącznie Polska i Francja. Eurokonstytucja zakładała pułap 26,25 proc.

Z kolei Protokół Brytyjski wyłącza niektóre zapisy Karty Praw Podstawowych, która gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli UE.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyłączył się do tzw. protokołu brytyjskiego, na mocy którego Karta będzie miała ograniczone zastosowanie właśnie w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Jednocześnie Polska dołączyła do Trakatatu dwie deklaracje. "Rzeczpospolita Polska oświadcza, że ze względu na tradycję ruchu społecznego +Solidarność+ i jego znaczący wkład w walkę o prawa społeczne i pracownicze, w pełni szanuje prawa społeczne i pracownicze ustanowione prawem UE, w szczególności prawa potwierdzone w tytule IV Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (tytuł tego rozdziału to Solidarność - PAP)" - głosi jedna z nich.

Druga stanowi, że "Karta w żaden sposób nie narusza prawa Państw Członkowskich do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej, prawa rodzinnego, a także ochrony godności ludzkiej oraz poszanowania fizycznej i moralnej integralności człowieka".

Prezydent Lech Kaczyński zadeklarował, że nowelizację ustawy kompetencyjnej chciałby podpisać w tym samym dniu co Traktat Lizboński, jeszcze w czerwcu, bądź na początku lipca. (PAP)

ann/ hgt/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)