Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gostynin ma własną monetę - dukata "6 Siemowitów"

0
Podziel się:

Gostynin pod Płockiem (Mazowieckie) ma własny środek płatniczy. Jest to wybity
z mosiądzu dukat "6 Siemowitów". Nazwa monety pochodzi od księcia mazowieckiego Siemowita IV, który
w XIV wieku nadał Gostyninowi prawa miejskie.

Gostynin pod Płockiem (Mazowieckie) ma własny środek płatniczy. Jest to wybity z mosiądzu dukat "6 Siemowitów". Nazwa monety pochodzi od księcia mazowieckiego Siemowita IV, który w XIV wieku nadał Gostyninowi prawa miejskie.

Jak poinformowała PAP Maria Ziętek z Urzędu Miasta w Gostyninie, dukat został wybity w nakładzie 7,5 tys. sztuk, a nominał "6 Siemowitów" odpowiada 6 złotym.

"Dukat został wybity jako środek płatniczy, którym można uregulować na terenie miasta Gostynina należności za produkty i usługi. Równie dobrze można zatrzymać go jako doskonałą pamiątkę" - wyjaśniła Ziętek.

Dukat honorowany jest w kilkunastu punktach handlowych i usługowych, w tym także w sklepach. Będzie tak do lipca 2011 r.

Ziętek dodała, że 5 tys. sztuk "6 Siemowitów" wybito stemplem zwykłym - z wizerunkiem Siemowita IV na awersie, na rewersie średniowieczny zamek w Gostyninie - natomiast 2,5 tys. sztuk wybito stemplem z awersem odwróconym względem rewersu, co stanowi ciekawostkę numizmatyczną.

Pomysłodawcą dukata "6 Siemowitów" jest burmistrz Gostynina Włodzimierz Śniecikowski, a autorem projektu monety jest Karkonoski Dom Numizmatyczny.

Siemowit IV (1352-1426), oprócz nadania praw miejskich Gostyninowi w 1382 r., rozbudował także tamtejszy zamek wzniesiony przez jego ojca Siemowita III, który stał się ulubioną rezydencją księcia. Na zamku tym Siemowit IV dwukrotnie podejmował króla Władysława Jagiełłę: w 1319 i 1414 r., tam również spędził ostatnie lata swojego życia. Siemowit IV został pochowany w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii w Płocku. (PAP)

mb/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)