Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gotycki dzwon zrabowany przez Niemców wrócił do Bestwiny

0
Podziel się:

Gotycki dzwon zwany "Król Chwały", zrabowany w 1941 r. przez Niemców z
kościoła w Bestwinie koło Bielska-Białej, powrócił w środę do tej miejscowości. Kulminacją
uroczystości była msza święta odprawiona w miejscowym kościele Wniebowzięcia NMP.

Gotycki dzwon zwany "Król Chwały", zrabowany w 1941 r. przez Niemców z kościoła w Bestwinie koło Bielska-Białej, powrócił w środę do tej miejscowości. Kulminacją uroczystości była msza święta odprawiona w miejscowym kościele Wniebowzięcia NMP.

Podczas uroczystości mieszkańcy usłyszeli dźwięk dzwonu z˙płyty. "Nagraliśmy go podczas pobytu w˙Bawarii, gdy jeszcze wisiał na wieży tamtejszego kościoła. W˙Bestwinie dzwon zabrzmi dopiero, gdy wybudujemy dla niego specjalną wieżę. Projekt już mamy" - zapewniła Waleria Owczarz, inicjatorka sprowadzenia dzwonu i szefowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej.

21 lipca 1941 roku Niemcy zrabowali z Bestwiny dzwony, w tym "Króla Chwały", odlanego przez ludwisarzy z Białej w 1504 roku, czyli 16 lat przed "Zygmuntem" z Wawelu. Dwa najstarsze trafiły do huty w Hamburgu, która została zbombardowana. Dzwony ocalały, bo nie zdążono ich przetopić.

Po wojnie, w 1952 roku, ważący 580 kg "Król Chwały" trafił do położonego wysoko w górach kościoła w miejscowości Mitterfirmiansreut w Bawarii. "Franciszek" odlany w 1663 roku, trafił do Kolonii. Trzeci, "Jan" z 1937 roku, pękł, gdy Niemcy próbowali go zdjąć z wieży bestwińskiego kościoła.

Na trop dzwonów wpadła cztery lata temu Waleria Owczarz. Okazało się, że ich losy zna archeolog, prof. Kazimierz Bielenin, który interesował się tematyką rekwizycji dzwonów. To on zainspirował Owczarz, by starać się o powrót "Króla Chwały" do Bestwiny.

Po negocjacjach ze stroną niemiecką ustalono, że formalnie "Król Chwały" zostanie użyczony bezterminowo parafii w Bestwinie. W Mitterfirmiansreut zastąpi go już odlany nowy dzwon. Aby zdjąć dzwon i przygotować go do przewiezienia do Polski, trzeba było rozebrać częściowo wieżę niemieckiego kościoła. Mogło się to stać już jesienią ubiegłego roku, ale na przeszkodzie stanęły opady śniegu. Pieniądze na ten cel, ponad 7 tys. euro, zgromadzili już mieszkańcy Bestwiny.

"Króla Chwały" ufundował właściciel Bestwiny Jan Myszkowski. Łacińska inskrypcja na zabytku brzmi: "O, rex glorie, veni cum pace" (O, Królu Chwały, przybądź z pokojem). (PAP)

szf/ ls/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)