Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin i Sikorski w zarządzie krajowym PO

0
Podziel się:

Radosław Sikorski i Jarosław Gowin weszli
do zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej - zdecydowała Rada
Krajowa PO, która obradowała w sobotę w Warszawie.

Radosław Sikorski i Jarosław Gowin weszli do zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej - zdecydowała Rada Krajowa PO, która obradowała w sobotę w Warszawie.

Premier Donald Tusk zapowiedział m.in. likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego (najpierw dla emerytów) oraz uchylenie podatku Belki - w pierwszej połowie kadencji, w części dotyczącej oszczędności, później dla transakcji giełdowych.

Do końca marca ma powstać projekt abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą (za okres, kiedy ich zarobki podlegały podwójnemu opodatkowaniu).

Aby "zrobić miejsce" dla Gowina, z zarządu odszedł Andrzej Czerwiński. Obaj są z Małopolski, Platforma chciała uniknąć nadreprezentacji tego regionu. Jednocześnie Gowin zrezygnuje z funkcji wiceszefa klubu; a na jego miejsce wejdzie Czerwiński.

Tusk mówił, że Sikorski i Gowin stali się jednymi z przywódców Platformy, "nową siłą", a ich pozycja w partii uzasadnia ich awans. Zapewnił, że nie boi się - jak twierdzą media - ambicji prezydenckich Sikorskiego. "Bardzo lubię mieć wokół siebie ludzi zdecydowanych, ambitnych i +do przodu+" - zaznaczył.

Sikorski nazwał się "skrzydłowym w drużynie Tuska". "Staram się realizować jego politykę zagraniczną, cieszę się, że zostało to zauważone" - powiedział szef MSZ.

Gowin poinformował, że będzie się chciał skupić m.in. na relacjach z Kościołem i na sprawach bioetyki.

Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu klub Platformy złoży do marszałka Sejmu projekt ustawy, który przewiduje zniesienie abonamentu rtv dla emerytów. Drugim krokiem - mówił - będzie zniesienie abonamentu dla wszystkich. "Abonament jest ciężarem archaicznym" - ocenił szef rządu.

Tusk powiedział, że w pierwszej połowie kadencji będzie chciał uchylić podatek Belki w części opodatkowującej oszczędności. W końcu kadencji rząd będzie chciał zlikwidować ten podatek w części dotyczącej transakcji giełdowych.

Obecnie 19-procentowy tzw. podatek Belki płacimy od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont.

Tusk argumentował, że chce najpierw uchylić podatek Belki w części dotyczącej oszczędności, bo obciąża on niezamożnych Polaków. Podkreślał, że rząd jest odpowiedzialny za "harmonijne", ale i "odpowiedzialne" znoszenie i obniżanie podatków.

Premier zapowiedział też, że Platforma będzie przekonywać w parlamencie do jednomandatowych okręgów w wyborach samorządowych i do bezpośredniego wyboru starostów.

Apelował do Rady Krajowej o wsparcie działań deregulacyjnych, aby "oczyścić polskie życie z nadmiernej ilości przepisów, koncesji, nakazów, zakazów".

"To jest być może najważniejsze zadanie Platformy Obywatelskiej - uwolnienie energii Polaków (...) od nadmiernych roszczeń biurokracji, fiskusa i władzy politycznej, to jest zadanie naprawdę epokowe" - mówił szef rządu.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna zapowiedział, że do marca 2009 roku będzie przeprowadzony audyt wewnętrzny i zewnętrzny Platformy Obywatelskiej. Ma on doprowadzić do stworzenia sieci organizacyjnej partii w całym kraju z pełnomocnikiem Platformy w każdej gminie.

O audycie mówił, że będzie inwentaryzacją Platformy, jej struktur, majątku, zasobów, wartości, walorów, także tych personalnych.

Etap wewnętrzny audytu ma potrwać do jesieni. Polegać ma na "inwentaryzacji" struktur powiatowych i wojewódzkich. Z kolei druga część audytu to - jak mówił Schetyna - "zewnętrzne sprawdzenie struktury, formy odbioru, jak ludzie odbierają posłów, radnych, jak funkcjonują biura poselskie (Platformy), jak współpracują ludzie Platformy w gminie, powiecie i w województwie".

Sekretarz generalny PO zapowiedział, że efektem audytu ma być przygotowanie "mapy Platformy Obywatelskiej". "Ta mapa to pokazanie naszej siły, ale także słabości" - powiedział szef MSWiA.

Schetyna mówił też o planach przyszłych kampanii wyborczych PO. W marcu 2009 r. Platforma Obywatelska rozpocznie pierwszą kampanię wyborczą - przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2009 r. W maju lub czerwcu 2010 r. Platforma chce rozpocząć dwutorową kampanię przed wyborami samorządowymi (jesień 2010 r.) i wyborami prezydenckimi (grudzień 2010 r.).

"To musi być jedna kampania. Zwycięska kampania - od poziomu podstawowego, po ten wieńczący, czyli wybór prezydenta" - przekonywał Schetyna.

Przypomniał, że w lipcu 2011 r. Polska przejmie na pół roku prezydencję w Unii Europejskiej. "Być może będziemy proponować przesunięcie wyborów parlamentarnych na pierwszą połowę, czyli na maj lub czerwiec 2011 roku. Trudno wyobrazić sobie prowadzenie prezydencji i równoległe prowadzenie kampanii wyborczej" - mówił Schetyna. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)