Notowania

wiadomości
23.04.2012 13:14

Gowin: Polska realizuje wszystkie postulaty konwencji dotyczącej kobiet

Polskie państwo realizuje wszystkie postulaty konwencji Rady Europy dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet - zapewnił w poniedziałek w Katowicach minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polskie państwo realizuje wszystkie postulaty konwencji Rady Europy dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet - zapewnił w poniedziałek w Katowicach minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Minister podtrzymał swoją krytyczną ocenę konwencji, której niektóre zapisy uważa za sprzeczne z konstytucją. W tej sprawie szef resortu sprawiedliwości spiera się w ramach rządu z pełnomocniczką ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, która opowiada się za ratyfikacją konwencji.

"Polskie państwo wszystkie postulaty konwencji realizuje już od dawna. Natomiast jest też druga warstwa tej konwencji - warstwa postulatów ideologicznych, które są w mojej ocenie, jako ministra sprawiedliwości, sprzeczne z polską konstytucją" - powiedział dziennikarzom minister, uczestniczący w katowickim forum gospodarczym.

"Nie chodzi o to, że ja mam takie czy inne przekonania - chodzi o to, że składałem ślubowanie na wierność konstytucji. Będę przekonywał i moich kolegów z rządu, i polskich polityków, polską opinię publiczną, że nie powinniśmy sobie fundować rozwiązań, które są z tą konstytucją sprzeczne" - dodał minister.

Według wcześniejszych informacji, Gowin i minister Kozłowska-Rajewicz inaczej rozumieją np. 12. artykuł Konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy domowej i przemocy wobec kobiet. Chodzi o fragment artykułu, gdzie mowa o stereotypach. W interpretacji ministra sprawiedliwości zapis konwencji zagraża rodzinie, dlatego treść tego artykułu może oznaczać sprzeczność całej konwencji z konstytucją.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Do tej pory została podpisana przez 19 państw wchodzących w skład Unii Europejskiej i pozostających poza Wspólnotą, w tym Turcja, jako jedyne państwo, już ją ratyfikowała.

Na początku marca premier Donald Tusk mówił, że - choć będzie to jeszcze wymagało "trochę dyskusji" - konwencja ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej niebawem zostanie przedstawiona do ratyfikacji.(PAP)

mab/ bno/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz