Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin: projekt przekształcenia ok. 80 sądów - od środy do konsultacji

0
Podziel się:

W środę do konsultacji międzyresortowych ma trafić projekt
rozporządzenia dotyczącego przekształcenia ok. 80 najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe
większych jednostek - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W środę do konsultacji międzyresortowych ma trafić projekt rozporządzenia dotyczącego przekształcenia ok. 80 najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

"Jutro wysyłam do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia przewidujący zniesienie, tak się nazywa to przekształcenie, ok. 80 najmniejszych sądów" - powiedział Gowin na antenie Superstacji.

Minister na początku 2012 r. zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Według Gowina będzie to skutkować lepszym wykorzystaniem kadry sędziowskiej. Zmiany, według najnowszych planów, miałyby wejść w życie od początku 2013 r.

Pod koniec kwietnia Gowin potwierdził, że ostateczna liczba sądów, które mają być połączone z innymi, będzie mniejsza niż początkowo zakładano. Reforma miała pierwotnie dotyczyć ok. 120 sądów. Plan zakładał, że sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów, miałyby zostać zniesione i przyłączone, już jako wydziały zamiejscowe, do innych, większych sądów rejonowych.

Według Gowina obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych. Resort sprawiedliwości podkreśla, że w planowanej reformie nie ma mowy o żadnej likwidacji - sądy bowiem zostają w tych samych miejscach, zmienia się natomiast ich obsada (w sensie formalnym).

Planowana przez Gowina reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części pracowników sądownictwa. Przeciw przekształceniom opowiadali się też politycy opozycji - PiS, SLD i Ruchu Palikota. O swoim niezadowoleniu z planów Gowina mówiły też źródła PAP w regionalnych władzach PO.

Plany resortu sprawiedliwości skrytykował koalicyjny PSL, który zapowiedział, że chce zebrać pół miliona podpisów (konstytucja wymaga 100 tys.) pod obywatelskim projektem, który regulowałby właściwość miejscową sądów powszechnych na poziomie ustawy, a nie rozporządzenia. Ludowcy uważają, że wyznaczanie granic okręgów sądowych przez ministra osłabia konstytucyjną gwarancję nieusuwalności sędziego. PSL chce też, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister sprawiedliwości może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie. Podobne postępowanie przed TK już wcześniej zainicjowała Krajowa Rada Sądownictwa. (PAP)

ral/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)