Notowania

wiadomości
16.08.2013 13:11

Goworów najpiękniejszą wsią z Dolnego Śląska

Goworów w gminie Międzylesie zwyciężył w konkursie na Piękną Wieś Dolnośląską 2013, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wzięło w nim udział ponad 40 wsi z całego regionu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Goworów w gminie Międzylesie zwyciężył w konkursie na Piękną Wieś Dolnośląską 2013, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wzięło w nim udział ponad 40 wsi z całego regionu.

Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej wicemarszałek woj. dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, idea konkursu - to nie tylko wybranie najpiękniejszej wsi, ale także integracja lokalnych społeczności oraz wyróżnienie kreatywnych mieszkańców.

"Poziom konkursu z roku na rok jest coraz większy i bardzo trudno nam było wybrać laureatów. Dzięki pomysłowości mieszkańców wiele miejscowości staje się wizytówkami nie tylko gminy, ale całego regionu" - mówił.

Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie miejscowości zgłoszone do konkursu, oceniając m.in. dbałość o zachowanie wiejskiego krajobrazu, zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańców w życie gminy, współpracę sołectwa z gminą i umiejętność pozyskiwania pieniędzy na nowe inwestycje.

W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą wieś zwyciężył Goworów w gminie Międzylesie, który zdaniem jurorów wyróżnił się przede wszystkim promocją aktywnej turystyki i nowymi inwestycjami w infrastrukturę sportową. Od 10 lat istnieje tu Akademia Ruchu, a tworzona jest także tzw. tkacka wieś tematyczna.

"W 1997 r. wieś została bardzo mocno zniszczona przez powódź, przez pewien czas nie można było nawet tam dojechać. Dzięki ludziom udało się wszystko odbudować. Pomysł tego konkursu zaczyna teraz procentować i to nie tylko dla nas, ale dla całego województwa" - powiedział burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak.

Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Nowy Gierałtów w gminie Stronie Śląskie, a trzecie wieś Gogołowice w gminie Lubin.

W V edycji konkursu przyznano także nagrody w kategorii "Najpiękniejsza Zagroda", "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" oraz "Najlepszy start w Odnowie Wsi". Wszyscy laureaci otrzymają nagrody w wysokości od 1 do 6 tys. zł.(PAP)

mic/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz