Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 15:25

GPW chce do końca 2013 opracować strategię dla spółki

GPW w Warszawie pracuje nad opracowanie strategii dla spółki. Dokument ma być gotowy do końca roku - poinformował dziennikarzy prezes GPW, Adam Maciejewski. Dodał, że spółka wkrótce przedstawi decyzje dotyczące uruchomienia rynku rolno-spożywczego, indeksów WIG 5 I WIG 30 oraz współpracy z CEESEG.

Podziel się
Dodaj komentarz

GPW w Warszawie pracuje nad opracowanie strategii dla spółki. Dokument ma być gotowy do końca roku - poinformował dziennikarzy prezes GPW, Adam Maciejewski. Dodał, że spółka wkrótce przedstawi decyzje dotyczące uruchomienia rynku rolno-spożywczego, indeksów WIG 5 I WIG 30 oraz współpracy z CEESEG.

CEESEG to grupa składająca się z giełd w Wiedniu, Budapeszcie, Ljubljanie i Pradze.

"Po zamknięciu projektu UTP koncentrujemy się na działaniach strategicznych. Pracujemy nad strategią dla spółki, która będzie szła w kierunku umiędzynarodowienia biznesu oraz większej elastyczności" - powiedział Maciejewski. Dodał, że strategia powinna być wypracowana do końca tego roku.

Maciejewski poinformował, że GPW jest również zaangażowana w budowanie strategii dla całego rynku kapitałowego, której celem jest zwiększenie jego wiarygodności oraz umiędzynarodowienie. Prezes podał, że GPW myśli o uruchomieniu rynku rolno-spożywczego.

"Czekamy na wyniki zaawansowanych analiz w tej sprawie. Decyzję o tym czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakiej formule ruszy ten rynek, podejmiemy jesienią" - powiedział.

GPW pracuje również nad swoją propozycją dotyczącą kierunku reformy emerytalnej, która będzie uwzględniała interesy rynku kapitałowego.

"Mogę powiedzieć jedynie, że nasze pomysły idą w kierunku zliberalizowania polityki inwestycyjnej funduszy. Będziemy także proponowali bardzo silne wzmocnienie III filaru. Naszą propozycję przedstawimy w II połowie sierpnia" - powiedział Maciejewski.

Prezes poinformował, że wkrótce Giełda przedstawi wyniki swoich analiz i decyzję odnośnie utworzenia indeksów WIG 5 i WIG 30.

GPW szykuje również rozwiązanie, które ma zwiększyć zainteresowanie instrumentami pochodnymi.

"Wyniki analiz zaprezentujemy na dniach. Chcemy, by koszty działania były dla inwestora niższe. Do tej pory instrumenty pochodne nie znajdowały się w centrum zainteresowania giełdy, teraz to się zmienia" - podał prezes.

Maciejewski poinformował, że GPW nadal prowadzi rozmowy z CEESEG na temat współpracy.

"Niebawem będziemy mieli konkretne rozwiązania i powiemy, czy projekt będzie realizowany, a jeśli tak, to w jakiej formie" - powiedział, nie chciał jednak podać szczegółów.

"To cały czas jest kwestia otwarta, nie realizujemy konkretnego scenariusza" - dodał.

W środę GPW opublikowała wyniki za II kwartał. Zysk netto wyniósł wówczas 17 mln zł (spadek o 36,5 proc. rdr), zysk operacyjny 20,7 mln zł (spadek o 34,1 proc. rdr), a przychody ze sprzedaży 64,6 mln zł (spadek o 7,9 proc. rdr).

"Nabycie TGE wprowadziło do naszych wyników sezonowość, a efekt wzmocniło wygaśnięcie wsparcia dla produkcji energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji. Ponadto w II kwartale rozpoczęliśmy amortyzację systemu UTP - wynosi ona ok. 4,2 mln zł kwartalnie" - powiedział Mirosław Szczepański, członek zarządu giełdy.

W całym I półroczu zysk netto GPW wyniósł 59 mln zł, zysk operacyjny 63,7 mln zł, a przychody 143,9 mln zł. (PAP)

jow/ jtt/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz