Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW proponuje zastąpienie indeksu WIG 20 indeksami WIG 5 oraz WIG 30

0
Podziel się:

Przedstawiciele warszawskiej giełdy przekazali organizacjom z rynku
kapitałowego propozycję zastąpienia indeksu WIG 20, czyli indeksu największych spółek notowanych na
GPW, indeksami WIG 5 oraz WIG 30 - poinformował w środę prezes giełdy Adam Maciejewski.

Przedstawiciele warszawskiej giełdy przekazali organizacjom z rynku kapitałowego propozycję zastąpienia indeksu WIG 20, czyli indeksu największych spółek notowanych na GPW, indeksami WIG 5 oraz WIG 30 - poinformował w środę prezes giełdy Adam Maciejewski.

Jak podkreślił Maciejewski podczas spotkania z dziennikarzami, zmiany mają m.in. za zadanie zwiększenie płynności zarówno na rynku akcji, jak i na rynku instrumentów pochodnych.

"Indeks WIG 20 powinien ewoluować naszym zdaniem w kierunku indeksu WIG 30 i to dosyć szybko. Byłby to dalej główny wskaźnik koniunktury giełdowej, jeśli chodzi o największe spółki. Tak należy postrzegać tę zmianę"- podkreślił.

Propozycja zakłada, że obecnie notowane na GPW kontrakty terminowe, opcje oraz jednostki indeksowe na WIG 20 zostałyby zastąpione analogicznymi instrumentami, dla których instrumentem bazowym byłby WIG 30.

"WIG 5 jest tym oryginalnym pomysłem. On nie ma mieć charakteru wskaźnika bieżącego koniunktury w najbardziej płynnych spółkach. Ten indeks zaproponowaliśmy przede wszystkim po to, aby był indeksem produktowym. Indeksem, na którym można oprzeć pewne instrumenty przede wszystkim pochodne, ale pewnie też szereg instrumentów strukturyzowanych" - dodał.

Prezes GPW powiedział też, że intencją wprowadzenia wskaźnika WIG 5 jest "stworzenie nowych możliwości biznesowych zarówno dla inwestorów, jak i pośredników".

"Współczesne giełdy działają trochę inaczej, nie koncentrują się wyłącznie na wspomaganiu gospodarki, ale dostarczają również inwestorom różnych narzędzi inwestycyjnych. Jeśli nie będą robiły tego giełdy, będą to robiły inne podmioty, które na rynku się pojawiają, gdyż na rynku jest zapotrzebowanie na dywersyfikację swoich inwestycji" - stwierdził.

Przedstawiciele giełdy poinformowali, że zgodnie ze wstępnymi założeniami, metodyka obydwu wskaźników byłaby zgodna z metodyką indeksu WIG 20, jednakże obliczanego w formule dochodowej, a uczestnikami indeksów zostałyby spółki charakteryzujące się najwyższą płynnością i posiadające najwyższą wartość akcji w wolnym obrocie.

Dodali, że zmiany w składzie indeksu WIG 5 miałyby odbywać się raz na roku, a w przypadku indeksu WIG 30 cztery razy w roku.

Maciejewski zaznaczył, że konsultacje nad proponowanymi zmianami mają zakończyć się jak najszybciej. "Nie przyjęliśmy jakiegoś ścisłego harmonogramu prac nad tym projektem. Rozpoczęliśmy konsultacje, a termin dla domów maklerskich na zgłaszanie ich uwag kończy się w przyszłym tygodniu" - powiedział szef GPW.

Dodał, że w zależności od tego, jaka będzie ich reakcja, możliwa jest modyfikacja pomysłu i ponowne poddanie go pod konsultacje. "Chcielibyśmy, aby decyzje zapadły dosyć szybko, natomiast niekoniecznie wykonanie tych decyzji musi być szybkie. Chcielibyśmy, aby rynek mógł się przygotować do zmian" - powiedział.

Maciejewski dodał, że wprowadzenie ewentualnych zmian mogłoby nastąpić z początkiem przyszłego roku. (PAP)

rbk/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)