Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad: idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w UE

0
Podziel się:

Idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w ramach Unii
Europejskiej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister skarbu Aleksander Grad.

Idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w ramach Unii Europejskiej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister skarbu Aleksander Grad.

Dodał, że w Polsce to bezpieczeństwo jest realizowane m.in. poprzez budowę terminalu LNG i planowane elektrownie jądrowe.

"Idea bezpieczeństwa energetycznego (...) w ramach krajów członkowskich UE wymaga solidarności i też pewnej uczciwości w pojmowaniu tego bezpieczeństwa, nie tylko we własnym kraju. (...) Z tym jest dzisiaj jeszcze duży kłopot" - powiedział Grad. Dodał, że w tym zakresie Polska zrobiła jednak duży postęp.

Grad mówił też o terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG, który ma powstać w 2014 roku w Świnoujściu. Jak zaznaczył, inwestycja ta jest "prawdziwą dbałością o bezpieczeństwo energetyczne Polski".

Jednocześnie minister jest krytyczny wobec tego, że przez lata nie inwestowano w rozbudowę magazynów na gaz. "Był z tym kłopot. Brakowało odwagi w podejmowaniu decyzji i pewnej osłony dla tego typu decyzji, źródeł finansowania" - powiedział. Dodał, że te inwestycje są jednak realizowane obecnie.

Zaznaczył, że z bezpieczeństwem energetycznym ma też związek decyzja rządu o budowie dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. "PGE za to odpowiada, a minister Skarbu Państwa w ramach nadzoru właścicielskiego zobowiązany jest (...) przypilnować tego projektu. Po stronie PGE jest wszystko zrobione, aby ten termin, który był pierwotnie założony, mógł być zrealizowany" - podkreślił.

Zgodnie z nowym harmonogramem, pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Początkowo rząd zakładał, że będzie to 2020 rok.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam, spółki należącej do SP, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym wskazał na inwestycje spółki, w tym: 1000 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce do 2014 roku, gazowe połączenia transgraniczne (Polska-Czechy, Polska-Niemcy) i gazoport LNG. "To są inwestycje o ogromnym zakresie, dotychczas nie realizowane w takiej skali w Polsce" - powiedział.

Zdaniem Chadama, dzięki nim Polska zwiększy do 2011/2012 roku o ok. 1 mld m sześc. możliwości importu gazu z innych źródeł niż kierunek wschodni. Od połowy 2014 roku będzie można sprowadzać 5 mld m sześc. gazu rocznie przez terminal LNG w Świnoujściu.

Gaz-System realizuje projekty inwestycyjne za 8 mld zł. Budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,41 mld zł. (PAP)

luo/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)