Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grafiki Ryszarda Stryjca od środy na wystawie w Lublinie

0
Podziel się:

Prace wybitnego polskiego grafika Ryszarda Stryjca można będzie oglądać w
Lublinie w Galerii Zajezdnia. Wystawa grafik tego artysty, przywiezionych z Chicago, zostanie
otwarta w środę.

Prace wybitnego polskiego grafika Ryszarda Stryjca można będzie oglądać w Lublinie w Galerii Zajezdnia. Wystawa grafik tego artysty, przywiezionych z Chicago, zostanie otwarta w środę.

"Na wystawie pokazanych będzie 12 prac wykonanych techniką akwaforty i rytu. Są to prace z lat 80., najbardziej charakterystyczne dla twórczości Ryszarda Stryjca" - powiedział kurator wystawy, dziekan wydziału artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Artur Popek.

Prof. Popek podkreślił, że twórczość Stryjca to już klasyka polskiej grafiki, a jego prace rzadko są prezentowane. "W jego twórczości widać z jednej strony bardzo rzetelny warsztat i odwołania do mistrzów tej dziedziny, ale z drugiej strony jest niepowtarzalna magia tego świata, który sam wykreował" - dodał.

Prezentowane na wystawie grafiki pochodzą ze zbiorów Society for Arts w Chicago. Jak dodał prof. Popek, kilka lat temu podczas powodzi grafiki zostały zalane i uległy poważnym uszkodzeniom. "Prace te poddano zabiegom konserwatorskim i odzyskały swoją dawną świetność" - zapewnił.

Ryszard Stryjec (ur. 30 kwietnia 1932 r. - zm. 5 czerwca 1997 r.) to wybitny polski grafik, malarz, rzeźbiarz i ceramik. W latach 1950-1952 uczył się w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie, a potem kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Swoje umiejętności malarskie doskonalił w pracowniach prof. Stanisława Teisseyreďa, i Krystyny Łady-Studnickiej, a graficzne - u prof. Zygmunta Karolaka. Po ukończeniu uczelni w 1958 r. podjął samodzielną pracę twórczą.

Grafika i rysunek są głównym nurtem twórczości Stryjca, choć artysta nie rozstał się nigdy z ceramiką i malarstwem i także w tej dziedzinie osiągnął wysoki poziom.

Stryjec w swojej twórczości wykreował wizję własnego świata, wypełnionego motywami eschatologicznymi, biblijnymi i baśniowymi. Artysta był znawcą mitologii, Biblii oraz literatury średniowiecznej i to z tych źródeł czerpał tworząc swoje wersje Adama i Ewy, Jeźdźców Apokalipsy, Don Kichotów, cykl "świętych". W licznych alegoriach Stryjec odwołuje się do filozoficzno - egzystencjalnych problemów życia i śmierci, walki dobra ze złem, młodości i starości.

Wiele miejsca w jego twórczości zajmują exlibrisy, które tworzył w różnych technikach - linorytu, akwaforty, sztychu.

Prace Ryszarda Stryjca znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i w Niemczech, ale też w Holandii, Szwecji, Austrii, Francji i USA. Dużą kolekcję posiada Ost-Akademie w Luneburgu (Niemcy), a w Polsce m.in. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Galeria Zajezdnia - prowadzona przez wydział artystyczny UMCS - funkcjonuje od 2010 r. w jednym z budynków na terenie zajezdni trolejbusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Jej powierzchnia wystawiennicza ma ok. 160 metrów kwadratowych, a główna sala ma sześć metrów wysokości.

Grafiki Ryszarda Stryjca w lubelskiej Galerii Zajezdnia można będzie oglądać do 24 stycznia.(PAP)

ren/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)