Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grand Prix Festiwalu Sztuki Lalkarskiej dla Teatru Minor

0
Podziel się

Biała (PAP) - Czeski Teatr Minor z Pragi ze spektaklem "Z księgi dżungli" został
bezapelacyjnie laureatem Grand Prix 24. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który w
środę zakończył się w Bielsku-Białej. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez w świecie
lalkarskim.

bEiLOlud

Biała (PAP) - Czeski Teatr Minor z Pragi ze spektaklem "Z księgi dżungli" został bezapelacyjnie laureatem Grand Prix 24. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który w środę zakończył się w Bielsku-Białej. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez w świecie lalkarskim.

Jurorzy przyznali nagrodę Czechom za "odnalezienie nowatorskiej formy kontaktu z najmłodszym widzem". Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa bielskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa, a także 6 tys. złotych.

Nagrodzony spektakl uchodził za faworyta w teatralnych potyczkach. Jego prezentacja wywołała entuzjastyczne reakcje, przede wszystkim dziecięcej widowni, do której był adresowany.

bEiLOluf

"To ewenement w poszukiwaniach artystycznych w teatrze lalkowym; głośne wydarzenie teatralne głównie za sprawą pomysłowej i niecodziennej aranżacji przestrzeni scenicznej i bardzo bliskich relacji pomiędzy aktorami a publicznością. Spektakl był wielokrotnie nagradzany" - powiedziała szefowa festiwalu Lucyna Kozień jeszcze przed pokazem.

Jurorzy przyznali także dwie nagrody specjalne. Otrzymały je: Opolski Teatr Lalki i Aktora za nowatorskie odczytanie dramatu Witolda Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda", a także Compagnie Mossoux-Bonte z Belgii za pełne emocji widowisko "Kefar Nahum", dotyczące niepokojów człowieczej egzystencji.

Widowni dziecięcej bardzo przypadło do gustu "Kino Palace" Teatru Lalka z Warszawy, a młodym krytykom teatr Duda Paiva Company z Holandii.

Przez pięć dni trwania imprezy publiczność obejrzała 24 spektakle 20 teatrów z 14 krajów: Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Węgier, Izraela, Hongkongu i Polski.

bEiLOlul

Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej towarzyszyły wystawy, koncerty, seminaria, a także prezentacje filmowe.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej jest jedną z najbardziej prestiżowych tego typu imprez. Odbywa się nieprzerwanie od 1966 roku. (PAP)

szf/ mp/

bEiLOluG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)