Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Granitowy posąg faraona sprzed ok. 3400 lat odkryty w Luksorze

0
Podziel się:

Egipscy archeolodzy odkryli na stanowisku w Luksorze górną część podwójnego
posągu przedstawiającego władcę Egiptu sprzed około 3400 lat - donosi serwis internetowy Star
Tribune.

Egipscy archeolodzy odkryli na stanowisku w Luksorze górną część podwójnego posągu przedstawiającego władcę Egiptu sprzed około 3400 lat - donosi serwis internetowy Star Tribune.

Jak głosi komunikat ministerstwa kultury Egiptu, zespół egipskich archeologów odkrył posąg faraona Amenhotepa III na stanowisku w Kom el-Hittan, gdzie znajdują się pozostałości jego pośmiertnej świątyni, jednej z największych budowli na zachodnim brzegu Nilu, w Luksorze.

Amenhotep III był władcą starożytnego Egiptu z XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) w okresie Nowego Państwa Tebańskiego, panującym w latach ok. 1410-1372 p.n.e. w egipskim państwie rozciągającym się wówczas od Nubii na południu do Syrii na północy.

Odkryty posąg z czarnego granitu, mierzący 1,3 metra wysokości i 1 metr szerokości przedstawiał Amenhotepa III w podwójnej koronie Egiptu, ozdobionej w części czołowej Ureuszem - symbolem władzy boskiej i królewskiej w postaci świętego węża - siedzącego na tronie obok postaci egipskiego boga Amona, lokalnego bóstwa Teb, które od czasów XI Dynastii (2119-1976 r. p.n.e.) było czczone jako główny bóg Egiptu.

Archeolodzy kontynuują prace na stanowisku w celu odnalezienia brakujących części posągu - jego dolnej części oraz głowy Amona.

Świątynia Amenhotepa III została w czasach starożytnych w dużym stopniu zniszczona - prawdopodobnie wskutek powodzi - i z jej ścian pozostały tylko fragmenty, ale w jej ruinach archeolodzy ciągle odnajdują liczne artefakty i rzeźby. (PAP)

jot/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)