Notowania

katastrofa w smoleńsku
20.04.2010 11:58

Graś: Będą renty i specjalne stypendia dla rodzin ofiar

85 z 96 rodzin katastrofy otrzymało już zapomogi: po 40 tys. złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*_ - Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na objęcie rodzin ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem pomocą długofalową: rentami i stypendiami specjalnymi _ - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. *

We wtorek rząd podsumował działania państwa podejmowane w związku z katastrofą pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.

_ - Trwają prace nad programami długofalowymi, nad rentami specjalnymi, nad stypendiami specjalnymi _ - powiedział dziennikarzom Graś. Dodał, że na kolejnym posiedzeniu rządu - jeszcze w tym tygodniu w piątek - minister w Kancelarii Premiera Michał Boni, minister pracy Jolanta Fedak i szefowa MEN Katarzyna Hall przedstawią szczegółową informację na ten temat.

Graś zapewniał, że żadna rodzina nie zostanie pozostawiona sama sobie, zwłaszcza małoletnie dzieci. Dodał, że rząd zbiera informacje o całościowej pomocy, na jaką mogą liczyć rodziny, bo - jak mówił - oprócz rządu, wsparcie organizują też różne instytucje i środowiska, z których wywodziły się rodziny.

We wtorek MSWiA przekazało też rządowi informację, że 85 z 96 rodzin katastrofy otrzymało już zapomogi: po 40 tys. zł. _ Zgodnie z wolą pozostałych rodzin, dla nich ta zapomoga zostanie wypłacona po uroczystościach pogrzebowych _ - powiedział Graś.

Rzecznik dodał, że zgodnie z zapowiedziami koszty pogrzebów pokrywa budżet państwa. Wypłacane są też - jak mówił - zasiłki pogrzebowe z ZUS i _ innego rodzaju zapomogi _ przewidziane przepisami dla rodzin ofiar. Czytaj wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Graś zapewnił, że rodziny nadal mogą liczyć na pomoc psychologów. Każda rodzina - dodał - ma także swojego _ koordynatora _, który załatwia w jej imieniu sprawy związane z organizacją pogrzebu czy uzyskaniem pomocy.

Rzecznik pytany, czy ofiary katastrofy były ubezpieczone i kto pokryje ewentualne roszczenia, podkreślił, że na razie nie ma mowy o żadnych roszczeniach. Dodał, że _ status tych, którzy znajdowali się na pokładzie był bardzo różny _: niektórzy byli ubezpieczeni z tytułu wykonywanej funkcji, inni - indywidualnie. _ - Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie przez instytucje ubezpieczeniowe _ - mówił.

Graś poinformował, że w środę rano do Moskwy ponownie udaje się minister zdrowia Ewa Kopacz, z zespołem polskich specjalistów, by pomóc w procesie identyfikacji tak, aby zakończyć go jak najszybciej.

_ - Wszyscy czekamy na pozostałe 21 ciał, które są w Moskwie, wiemy, że proces identyfikacji trwa _ - powiedział dziennikarzom Graś. - _ Liczmy, że w ciągu kilku dni uda się dokonać identyfikacji wszystkich pozostałych i będziemy mogli sprawdzić ciała do kraju _ - dodał.

* [ **Apel PiS o pomoc rodzinom ofiar katastrofy** ]( http://news.money.pl/artykul/apel;pis;o;pomoc;rodzinom;ofiar;katastrofy,137,0,609929.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/apel;pis;o;pomoc;rodzinom;ofiar;katastrofy,137,0,609929.html )[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, graś, ktastrofa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz